DZIEMAŃSKI Stanisław

DZIEMAŃSKI Stanisław
DZIEMAŃSKI StanisławDZIEMAŃSKI StanisławDZIEMAŃSKI Stanisław
Tytuł:

Hala Gąsienicowa

Technika:akwarela, ołówek, karton naklejony na tekturę
Wymiary:50 x 70 cm
64,5 x 84 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "ST. DZIEMAŃSKI"
Cena:3750 zł rezerwuj

 

STANISŁAW DZIEMAŃSKI

Stanisław Dziemański urodził się w 1897 roku w Dobczycach, zmarł w 1962 roku w Warszawie. Edukację artystyczną pobierał w krakowskiej Szkole Rysunków, Malowania i Modelowania Tadeusza Błotnickiego i Stanisława Dębickiego, a także prywatnie, u Wincentego Wodzinowskiego. Wydarzenia I wojny światowej zmusiły go do przerwania nauki, kontynuował ją jednak w latach późniejszych pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Po 1924 roku, w celu uzupełnienia studiów artystycznych, odbył Stanisław Dziemański kilka podróży do Włoch i Francji.
Przez większość życia Stanisław Dziemański mieszkał i tworzył w Krakowie, a w 1954 roku przeniósł się na stałe do Warszawy.

 

Malarstwo Stanisława Dziemańskiego

Obrazy Stanisława Dziemańskiego to najczęściej pejzaże przedstawiające zarówno sceny marynistyczne, architektoniczne, jak i górskie widoki Podhala i Tatr. Malarz tworzył głównie w technice akwareli, ale pozostawił po sobie również obrazy olejne.
Prace Stanisława Dziemańskiego utrzymane są w stylistyce realistycznej. Artysta operował płaską plamą barwną, która znakomicie współgrała z precyzyjnym rysunkiem, tworząc przy tym zachwycające pod względem malarskim kompozycje.
Charakterystyczna dla Stanisława Dziemańskiego jest także używana przez niego kolorystyka – w obrębie pracy raczej zawężona, utrzymana w szlachetnych, chłodnych, stonowanych odcieniach.

 

Stanisław Dziemański - wystawy

Prace Stanisława Dziemańskiego prezentowane były na wielu wystawach krajowych, m.in. w Lublinie, Zakopanem, Poznaniu czy Warszawie. Artysta wielokrotnie brał też udział w wystawach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Obrazy Stanisława Dziemańskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA DZIEMAŃSKIEGO

 

niedostępne
x
«
»