DZIEMAŃSKI Stanisław

DZIEMAŃSKI Stanisław BIO

Tytuł:

Pejzaż górski

Technika:akwarela, papier
Wymiary:33 x 47,5 cm (wymiary w świetle passe-partout)
49,5 x 62 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "ST.DZIEMAŃSKI"
niedostepny

STANISŁAW DZIEMAŃSKI

Stanisław Dziemański urodził się w 1897 roku w Dobczycach, zmarł w 1962 roku w Warszawie. Edukację artystyczną pobierał w krakowskiej Szkole Rysunków, Malowania i Modelowania Tadeusza Błotnickiego i Stanisława Dębickiego, a także prywatnie, u Wincentego Wodzinowskiego. Wydarzenia I wojny światowej zmusiły go do przerwania nauki, kontynuował ją jednak w latach późniejszych pod kierunkiem Teodora Axentowicza. Po 1924 roku, w celu uzupełnienia studiów artystycznych, odbył Stanisław Dziemański kilka podróży do Włoch i Francji.
Przez większość życia Stanisław Dziemański mieszkał i tworzył w Krakowie, a w 1954 roku przeniósł się na stałe do Warszawy.

Malarstwo Stanisława Dziemańskiego

Obrazy Stanisława Dziemańskiego to najczęściej pejzaże przedstawiające zarówno sceny marynistyczne, architektoniczne, jak i górskie widoki Podhala i Tatr. Malarz tworzył głównie w technice akwareli, ale pozostawił po sobie również obrazy olejne.
Prace Stanisława Dziemańskiego utrzymane są w stylistyce realistycznej. Artysta operował płaską plamą barwną, która znakomicie współgrała z precyzyjnym rysunkiem, tworząc przy tym zachwycające pod względem malarskim kompozycje.
Charakterystyczna dla Stanisława Dziemańskiego jest także używana przez niego kolorystyka – w obrębie pracy raczej zawężona, utrzymana w szlachetnych, chłodnych, stonowanych odcieniach.

Stanisław Dziemański - wystawy

Prace Stanisława Dziemańskiego prezentowane były na wielu wystawach krajowych, m.in. w Lublinie, Zakopanem, Poznaniu czy Warszawie. Artysta wielokrotnie brał też udział w wystawach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Obrazy Stanisława Dziemańskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA DZIEMAŃSKIEGO

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»