WODZINOWSKI Wincenty

WINCENTY WODZINOWSKI

Wincenty Wodzinowski

 

Wincenty Wodzinowski
[Źródło: NAC]

 

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował w Klasie Rysunkowej w Warszawie u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. W latach 1881-1889 kontynuował edukację w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. Dzięki stypendium dokształcał się w pracowni Aleksandra Wagnera w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz odbył pobyt w Wiedniu. Po studiach powrócił do Krakowa i zamieszkał w Swoszowicach. Pracował jako pedagog na Wyższych Kursach dla Kobiet w Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie.

W latach 1892-1907 artysta tworzył głównie na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.

Od 1910 roku działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego "Sokoła". W trakcie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich.

Twórczość Wincentego Wodzinowskiego

Styl artysty ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki i tendencji artystycznych występujących wśród polskich twórców działających w Wiedniu i Monachium.

Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego było zdominowane przez sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Artysta tworzył również pejzaże, portrety, sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne.

Prace Wincentego Wodzinowskiego były tworzone za pomocą pewnych pociągnięć pędzla oraz żywych barw.

Wincenty Wodzinowski tworzył również ilustracje i grafikę (litografie).

Artysta jest także jednym ze współautorów "Panoramy Racławickiej".

Wincenty Wodzinowski - wystawy, wyróżnienia i kolekcje

Malarz eksponował swoje prace w kraju i za granicą.

Wincenty Wodzinowski kilkakrotnie był również nagradzany za swoją twórczość i działania, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyż Niepodległości i Krzyż Walecznych.

Obrazy artysty można znaleźć w wielu kolekcjach muzealnych np. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»