WODZINOWSKI Wincenty

Wincenty Wodzinowski

 

Wincenty Wodzinowski
[Źródło: NAC]

 

Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował krótko w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie, w latach 1881-1889, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. W tym czasie otrzymał stypendium i odznaczenie za swój pierwszy obraz zaprezentowany na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych („Na swojską nutę”). Nagroda pieniężna umożliwiła mu na dalsze doskonalenie warsztatu w pracowni Aleksandra Wagnera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz pobyt w Wiedniu. Po ukończeniu studiów powrócił do Krakowa i osiadł w Swoszowicach. Podjął pracę jako wykładowca na Wyższych Kursach dla Kobiet w krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym.
W latach 1892-1907 twórczość artystyczna Wincentego Wodzinowskiego skupiona była na pracy na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.
Od 1910 roku artysta działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego „Sokoła”. W czasie I wojny światowej malarz walczył w Legionach Polskich. Z tego okresu pochodzi zespół rysunkowych portretów oficerów.

Styl malarski Wincentego Wodzinowskiego ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki oraz tendencji panujących wśród artystów polskich tworzących w Wiedniu i Monachium. W twórczości artysty najczęstszym tematem były sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Oprócz tego malował pejzaże, portrety oraz sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne. Obrazy artysty są żywiołowe i radosne, malowane pewnymi pociągnięciami pędzla i jasną, żywą paletą barw.
Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustracją i grafiką, tworzył litografie.
Wincenty Wodzinowski jest również współautorem słynnej „Panoramy Racławickiej”.

Wincenty Wodzinowski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, był również kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894). Artysta został odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

Prace Wincentego Wodzinowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie czy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»