KRZYŻAK Mieczysław

KRZYŻAK Mieczysław BIO

Tytuł:

Wesele krakowskie

Technika:olej, płótno
Wymiary:50,5 x 70,5 cm
56,5 x 77 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"

OPIS PRACY:
Obraz "Wesele krakowskie" prezentuje temat, który nazwać można jednym z najchętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka motywów. Centrum oferowanego obrazu stanowią uchwycone w ruchu konie ciągnące rozpoczynający orszak weselny wóz, na którym jedzie młoda para wraz z muzykującą orkiestrą. Pojazd flankują pędzący na koniach goście weselni w strojach krakowskich. Na dalszym planie widnieją zarysy kolejnych wozów i galopujących koni.
Dynamiczna scena o folklorystycznym charakterze została ukazana na tle pejzażu oraz tradycyjnej architektury chaty i majaczących w oddali przyczółka i wież kościoła, w którym najpewniej przed momentem zakończyło się nabożeństwo zaślubin nowożeńców. Omówione, idylliczne, znamienne dla twórczości Mieczysława Krzyżaka przedstawienie podkrakowskiej uroczystości przepełnia atmosfera wesołości.
niedostepny

MIECZYSŁAW KRZYŻAK

Mieczysław Krzyżak urodził się w 1914, zmarł w 1984 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Wojciecha Weissa. Był również uczniem Wojciecha i Jerzego Kossaków, których wpływ jest widoczny w jego twórczości. Swoją karierę związał przede wszystkim z krakowskim TPSP, uczestniczył w wielu wystawach organizowanych przez Towarzystwo, m.in. w ekspozycji Otwarte Drzwi w (1958) w Wystawie Jubileuszowej 50-lecia PAP Okręgu Krakowskiego w (1961), XVIII Wystawie Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków Zachęta również (1961), brał także udział w Dorocznym Salonie Malarstwa Krakowskiego (1976).

Malarstwo Mieczysława Krzyżaka

Dzieła Mieczysława Krzyżaka najczęściej ukazują motywy związane z codziennością wiejskiego życia. Artysta pozostawił po sobie wiele idyllicznych przedstawień wesel, polowań czy beztroskich wycieczek. Równie często w jego twórczości pojawiają się dynamiczne sceny batalistyczne wyróżniające się szczegółowością w oddaniu broni i mundurów.
Mieczysław Krzyżak pieczołowicie dopracowywał także tła obrazów, które zwykle stanowiły podkrakowskie lasy oraz wsie. Malarz doskonale potrafił oddać nie tylko fizyczne właściwości zmiennych pór roku, ale także ich charakter oraz atmosferę: sceny letnie i wiosenne pełne są żywych, nasyconych kolorów oraz ciekawych akcentów świetlnych nadających całości optymizmu i energii. Zimowe i jesienne widoki są natomiast ciemne, przygaszone, utrzymane w klimacie leniwej nostalgii.
Elementem nierozłącznie niemal związanym z twórczością Mieczysława Krzyżaka są konie i konne zaprzęgi malowane przez inspiracje płynące z malarstwa mistrzów artysty z krakowskiej Kossakówki.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA KRZYŻAKA

Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
Niedostępne prace artysty niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»