GORSTKIN-WYWIÓRSKI Michał

MICHAŁ GORSTKIN-WYWIÓRSKI

J. Malczewski, Portret Michała Wywiórskiego, MNW

Jacek Malczewski, "Portret Michała Wywiórskiego" (1892-1893), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Michał Gorstkin-Wywiórski urodził się w 1861 roku w Warszawie, zmarł w 1926 roku w Berlinie. Był pejzażystą związanym z grupą malarzy studiujących i tworzących na przełomie XIX i XX wieku w Monachium (tzw. w starszej literaturze szkołą monachijską)
Początkowo studiował chemię w Rydze, później w Zurychu. Od 1883 roku Michał Gorstkin-Wywiórski zmienił jednak kierunek zainteresowań i wyjechał do Monachium, gdzie kształcił się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych oraz w prywatnej pracowni Józefa Brandta. W latach 90. artysta przeniósł się do Berlina, a od 1904 roku mieszkał w Poznaniu. Odbył liczne podróże m.in. na Litwę i Polesie, do Egiptu, Hiszpanii, Włoch oraz Skandynawii.
Michał Gorstkin-Wywiórski był członkiem Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Malarstwo Michała Gorstkina-Wywiórskiego

Michał Gorstkin-Wywiórski początkowo malował sceny o tematyce orientalnej, jednak w późniejszej twórczości skupił się na malarstwie pejzażowym. Jego biegłość w tym obszarze docenili Wojciech Kossak i Julian Fałat, zapraszając go do współpracy przy malowaniu partii pejzażowych w panoramie "Przejście przez Berezynę". W twórczości Michała Gorstkina-Wywiórskiego liczne są doskonale opracowane kolorystycznie pejzaże morskie i górskie. Tematycznie jego obrazy skupiały się na scenach polowań, sann czy napadów wilków. W dziełach Michała Gorstkina-Wywiórskiego dają o sobie znać wpływy malarstwa Józefa Brandta i Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
W pracach Michała Gorstkina-Wywiórskiego niezwykle istotną rolę gra światło, tworzące nie tylko sam nastrój, ale i budujące kształty i nadające ujmowanym formom ostrości.

Michał Gorstkin-Wywiórski - wystawy i kolekcje

Michał Gorstkin-Wywiórski po raz pierwszy wystawił swoje prace na pokazie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1884 roku. W kolejnych latach malarz często uczestniczył w pokazach malarstwa w kraju i za granicą, m.in. w Monachium.

Obrazy Michała Gorstkina-Wywiórskiego znajdują się w zbiorach licznych muzeów np. Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»