CHROMY Bronisław

CHROMY Bronisław
CHROMY BronisławCHROMY BronisławCHROMY Bronisław
Tytuł:

Koty

Technika:brąz patynowany, kamień
Wymiary:21 x 33 x 21 cm
Uwagi:
Sygnowana trzykrotnie na głowie kocicy: "BCHROMY"
zapytaj o cenę

 

BRONISŁAW CHROMY - NOTA BIOGRAFICZNA

Bronisław Chromy urodził się w 1925 roku w Leńczach, zmarł w 2017 roku w Krakowie. Przyczynkiem do odkrycia zainteresowań i talentu rzeźbiarza była rozpoczęta po II wojnie światowej praca w artystycznej odlewni metalu Franciszka Tieslera w Krakowie, gdzie został on zauważony przez Karola Hukana. Bronisław Chromy ukończył eksternistycznie krakowskie Liceum Sztuk Plastycznych, by następnie studiować na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1956 roku w pracowni Xawerego Dunikowskiego.
Przez wiele lat Bronisław Chromy pracował na macierzystej uczelni, a w 1991 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Artysta był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz współzałożycielem Piwnicy pod Baranami.

Stworzył wiele rzeźb pomnikowych poświęconych historii i martyrologii, a także nauce, muzyce i kulturze. W swojej sztuce wykorzystywał najczęściej brąz i kamień.
Jego prace znajdują się w wielu miastach na całym świecie: Rawennie, Oslo, Skopje, Bochum, Arezzo, Helsinkach, Paryżu, Nowym Jorku, Madrycie, Moskwie i Barcelonie. Jego twórczość w sposób szczególny jest jednak związana z Krakowem. Najsłynniejszym dziełem Bronisława Chromego stojącym w tym mieście jest usytuowany nad Wisłą "Smok Wawelski" (1969), jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Inne dzieła artysty zdobiące Kraków to m.in. "Fontanna grajków" z Placu Wolnica oraz "Pomnik Piwnicy pod Baranami" stojący w Parku Jordana.
Poza monumentalnymi rzeźbami plenerowymi artysta tworzył także mniejsze, kameralne kompozycje, zazwyczaj o charakterze animalistycznym. Jego dorobek obejmuje również obrazy o podobnej tematyce, grafiki oraz medale i figury okolicznościowe.
Rzeźbiarz zajmował się również poezją, a jego wiersze zostały wydane w tomiku Słowem rzeźbione (Kraków 2013). Artysta napisał również autobiografię zatytułowaną Kamień i marzenie (Kraków 2005).

Bronisław Chromy był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) oraz Brązowego Medalu Cracoviae Merenti. Często uczestniczył w wystawach, eksponował swoje rzeźby np. w Warszawie, Toruniu, Katowicach czy w Zakopanem.

 

niedostępne
x
«
»