CHLANDA Marek

CHLANDA Marek BIO

Tytuł:

Ćwiczenie choreograficzne (2015)

Technika:ołówek, kredka, collage, karton
Wymiary:42 x 59,5 cm
81 x 97,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie ołówkiem: " "ĆWICZENIE CHOREOGRAFICZNE" | 2015 | m. ch."
niedostepny

 

MAREK CHLANDA - NOTA BIOGRAFICZNA

Marek Chlanda urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w 1978 roku. W latach 1980-1982 wykładał na macierzystej uczelni. Na przełomie 1983 i 1984 prowadził warsztaty z uczniami Vestlandets Kunstakademie w Bergen, natomiast od 1986 roku przez dwa lata prowadził zajęcia w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego.
Artysta jest laureatem Nagrody Fundacji Nowosielskich (1997).

Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją artystyczną. Jego dzieła zazwyczaj układają się w cykle. Dla przykładu można przywołać tu zespół pt. "Beatyfikacje" (2006, 2007), na który składają się obrazy oraz notatki malarza będące symbolicznym pożegnaniem artysty z wiekiem XX (przeciwstawny do niego cykl "Tranzyt" jest z kolei symbolicznym powitaniem z wiekiem XXI). "Pamiętniki Boga" są zaś inspirowane kwestiami z dziedziny filozofii i mistyki, natomiast "Uzdrowisko" nawiązuje do zapisków artysty wizualnego Andrzeja Szewczyka.
Marek Chlanda jest także twórcą projektów performance łączących różne dziedziny sztuki: rzeźbę, muzykę i taniec. Przykładem tego typu działalności jest spektakl "Dzień dobry/Buenos Dias", który artysta stworzył we współpracy z tancerką Elisabeth Brodin. Po raz pierwszy został on zaprezentowany w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1995 roku, a powtórzono go w warszawskiej Zachęcie oraz na Biennale Kwang Jiu w Korei w 1996 roku.

Marek Chlanda wystawiał swoje prace na ponad 50 ekspozycjach indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Belgii, Niemczech, Izraelu czy Stanach Zjednoczonych. Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK-u czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»