MISKY Ludwik

MISKY Ludwik
MISKY LudwikMISKY Ludwik
Tytuł:

Pasterka kóz (Motyw z Żelaznej Wody)

Technika:olej, tektura
Wymiary:49 x 68 cm
60,5 x 79 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "LMISKY"
Opisany na odwrocie.
Cena:4900 zł
Kup

LUDWIK MISKY - NOTA BIOGRAFICZNA

Ludwik Misky urodził się w 1884 roku w Nowym Sączu, zmarł w 1938 roku w Krakowie. Pochodził ze spolonizowanej rodziny węgierskiej. Wykształcenie zdobywał w latach 1902-1910 na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera oraz Jana Stanisławskiego. Równolegle studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukację uzupełniał jeszcze za granicą, w Paryżu, Lipsku, Dreźnie, Berlinie i Wiedniu.

Po studiach na stałe osiadł w Krakowie i poświęcił się głównie działalności pedagogicznej. Już wcześniej, od 1907 roku nauczał rysunku, później pracował jako inspektor nauczania rysunku i wizytował szkoły galicyjskie. Ostatecznie, od 1927 roku sprawował funkcję naczelnika wydziału szkół zawodowych Kuratorium Krakowskiego Okręgu Szkolnego. W tym samym roku wstąpił też do Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg". Ludwik Misky zajmował się również teorią szkolnictwa i nauczania rysunku, pisał na ten temat artykuły, tworzył podręczniki.

Twórczość Ludwika Misky'ego

Obrazy Ludwika Misky’ego są dekoracyjne i nastrojowe, reprezentują też szeroki wachlarz tematyczny. Artysta malował portrety, pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, martwe natury i kwiaty, a po 1930 roku również obrazy marynistyczne. Wykorzystywał głównie technikę olejną, rzadziej malował akwarelą i pastelem.

We wczesnych pracach malarza widoczne są jeszcze znamiona secesji. Na kolejnym etapie swojej twórczości Ludwik Misky coraz silniej inspirował się sztuką swojego mistrza, Jana Stanisławskiego. W późnych pracach artysty zobaczyć można wpływy tendencji kolorystycznych i impresjonizmu. Malarz zaczął w tym okresie budować kompozycje obrazów za pomocą większych plam barwnych, zwracał uwagę również na aspekty luministyczne oraz fakturę dzieł.

Poza malarstwem szbtalugowym Ludwik Misky uprawiał również grafikę, której zresztą niemal zupełnie poświęcił się w późnym okresie swojej twórczości. Najczęściej stosował technikę litografii i akwaforty. W mniejszym stopniu zajmował się sztuką użytkową, projektował np. kilimy i ekslibrisy.

Ludwik Misky - wystawy i zbiory

Ludwik Misky był czynnym członkiem krakowskiego i lwowskiego środowiska artystycznego. Artysta chętnie eksponował swoje obrazy na wystawach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lwowie oraz Łodzi.

Aktualnie dużą kolekcję prac tego artysty posiada Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Prace Ludwika Misky’ego znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
x
«
»