STEFANOWICZ Kajetan

KAJETAN STEFANOWICZ

Kajetan Stefanowicz urodził się w 1886 roku w Drohobyczu, zginął w 1920 roku w trakcie bitwy w Rochaczewie nad Słuczą, w której brał udział jako oficer Legionów. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierał u swojego ojca Antoniego Stefanowicza. Początkowo studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej u Edgara Kovátsa, po czym w 1906 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Pankiewicza i Józefa Mehoffera. W latach 1908-1910 przebywał w Monachium, gdzie w tamtejszej akademii kształcił się w pracowni Otto Seitza.

W 1911 roku uzyskał stypendium Fundacji księcia Leona Sapiehy, dzięki któremu rozpoczął kształcenie w École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu.

Po powrocie do kraju skupił się na twórczości graficznej w zakresie sztuki użytkowej: wykonywał plakaty, ilustracje książkowe, druki reklamowe, projekty ubrań oraz wyposażenia wnętrz. Był współzałożycielem i rysownikiem "Wianków".

W 1915 roku artysta wstąpił do Legionu Wschodniego i przybrał pseudonim "Soplica". Za odwagę i zasługi w wojnie z bolszewikami został odznaczony Virtuti Militari.

Twórczość Kajetana Stefanowicza

Kajetan Stefanowicz w swoim malarstwie przeważnie podejmował tematykę portretową i pejzażową. W pracach artysty są zauważalne inspiracje  sztuką i baśniami Wschodu.

Artysta tworzył także malarstwo monumentalne. Był twórcą m. in. polichromii gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie.

W okresie wojennym malował portrety znajomych z wojska, ponadto współpracował z Józefem Piłsudskim w reklamowaniu działalności legionowej.

Kajetan Stefanowicz - zbiory

Prace artysty znajdują się w kolekcji Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum Historycznym we Wrocławiu oraz Elblągu.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAJETANA STEFANOWICZA

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»