ROSOŁOWICZ Jerzy

 

JERZY ROSOŁOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Jerzy Rosołowicz urodził się w 1928 roku w Winnikach pod Lwowem, zmarł we Wrocławiu w 1982 roku. W 1948 rozpoczął edukację artystyczną w pracowni Emila Krchy we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po dwóch latach przeniósł do pracowni Władysława Winczego, na Wydział Architektury Wnętrz. Od 1961 roku był członkiem Grupy Wrocławskiej. W 1967 roku rozpoczął stałą współpracę z nowo powstałą Galerią Pod Moną Lisą we Wrocławiu.

W latach 1972-1973 Jerzy Rosołowicz pracował jako wykładowca na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby macierzystej uczelni, zmuszony był jednak zrezygnować ze stanowiska z powodu wyraźnej różnicy zdań z władzami uczelni w kwestii programu nauczania.

Oprócz działalności artystycznej Jerzego Rosołowicza zajmowała także teoria sztuki – w 1962 roku sformułował Teorię funkcji formy.

 

Malarstwo Jerzego Rosołowicza

Styl i sztuka Jerzego Rosołowicza zmieniały się wraz z rozwojem artystycznym malarza i upływem czasu.
We wczesnym okresie twórczości Jerzy Rosołowicz malował przede wszystkim kompozycje metaforyczne, przywodzące na myśl prace Joana Miró i Paula Klee. W tym samym czasie Jerzy Rosołowicz rozpoczął eksperymenty z malarstwem fakturowym - próby te podejmował mieszając gips z farbą olejną.
W swojej dojrzałej twórczości Jerzy Rosołowicz nawiązywał do osiągnięć awangardy łódzkiej, przede wszystkim do obrazów Władysława Strzemińskiego. Z tego okresu pochodzą pulsujące prace łączące w sobie czerpane ze świata natury formy z abstrakcją geometryczną. Obrazy te scalają ze sobą przedstawienie uporządkowanych, schematycznych siatek geometrycznych i jakby żywych organizmów.
W późniejszych pracach Jerzy Rosołowicz wtapiał także soczewki w podłoże malarskie, aby dzięki migotliwym blikom światła przemieszczającego się po powierzchni obrazów, nadać swoim pracom jeszcze więcej życia.

Malarstwo Jerzego Rosołowicza najczęściej zalicza się do nurtu konceptualizmu.

 

Jerzy Rosołowicz – wystawy i nagrody

Debiutancką wystawą Jerzego Rosołowicza była ekspozycja "Kwiaty i groteski", która odbyła się w 1960 roku Kawiarni Artystycznej we Wrocławiu. Inne wystawy indywidualne miały miejsce m.in. w poznańskiej Galerii "odNowa", warszawskiej Galerii Współczesnej czy we wrocławskiej Galerii Pod Moną Lisą.

Twórczość Jerzego Rosołowicza była wielokrotnie nagradzana. Wśród najważniejszych odznaczeń artysty należy wymienić np. Srebrny Krzyż Zasługi (1970).

Prace artysty znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»