KRCHA Emil

KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:

Martwa natura z kwiatami (1952)

Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:40,2 x 54 cm
58 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:
Cena:3000 zł rezerwuj
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:

Pejzaż znad Strypy

Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 69 cm
69,5 x 83 cm (z oprawą)
Uwagi:
Cena:4500 zł rezerwuj
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:

Pejzaż z przystanią

Technika:tempera, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:11,5 x 15,5 cm (w świetle passe-partout)
21 x 26 cm (z oprawą)
Uwagi:
Cena:1600 zł Kup
KRCHA Emil
KRCHA EmilKRCHA Emil
Tytuł:

Kazimierz Dolny nad Wisłą

Technika:akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:11,5 x 16 cm (w świetle passe-partout)
23,5 x 27 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Cena:1500 zł Kup

 

EMIL KRCHA - NOTA BIOGRAFICZNA

Emil Krcha
Emil Krcha
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Emil Krcha urodził się w 1894 w Kałuszu, zmarł w 1972 roku w Krakowie. W czasie I wojny światowej wstąpił do wojska i brał czynny udział w walkach. W latach 1919-1925 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Teodora Axentowicza, Stanisława Kamockiego oraz Ignacego Pieńkowskiego. Dzięki stypendium rządowemu edukację kontynuował w Paryżu (w roku 1925 i później, w latach 1927-1931). Swoją wiedzę o sztuce artysta uzupełniał jeszcze podczas licznych podróży do Holandii, Belgii, Niemiec, Austrii i Czech.
W 1922 roku Emil Krcha został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Był współzałożycielem Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik” (1928), grupy, która stylistycznie zbliżała się do koloryzmu. Ze „Zwornikiem” artysta wystawiał w latach 1929-1933. Po studiach mieszkał w Krzemieńcu, gdzie nauczał w tamtejszym liceum. Malarz był też jednym z organizatorów i nauczycielem Rysunkowego Ogniska Wakacyjnego powstałego w 1935 roku przy wspomnianym Liceum Krzemienieckim. W 1943 roku artysta przeniósł się z Krzemieńca do Krakowa.
Po wojnie Emil Krcha brał udział w założeniu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w której następnie objął posadę profesora. Wykładał tam do 1950 roku, po czym wrócił do Krakowa i rozpoczął działalność pedagogiczną na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych.

Sztuka Emila Krchy zaliczana jest do nurtu koloryzmu czy postimpresjonizmu. Artysta zajmował się malarstwem, posługiwał się wieloma technikami, m. in. farbami olejnymi, akwarelowymi i temperą. Najczęściej ukazywał pejzaże i widoki miejskie, nieco rzadziej martwe natury, kwiaty, sceny rodzajowe i portrety. Jego obrazy cechuje ciepła, zwykle zgaszona gama barwna nawiązująca do malarstwa holenderskiego oraz zróżnicowana, wyraźna faktura. Emil Kircha w swoich pracach operował swoistą prymitywizacją, stosował również deformację inspirowaną folklorem i sztuką ludową (głównie huculską).
Charakterystycznym motywem powojennej twórczości artysty są postacie marionetek.

Emil Krcha często pokazywał swoje prace, zarówno na ekspozycjach zbiorowych, jak i indywidualnych. Wystawiał np. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie oraz we Lwowie.
Największa kolekcja obrazów artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Poza sztukami plastycznymi Emil Krcha interesował się również muzyką: był wiolonczelistą, a studia muzyczne ukończył u Kazimierza Skarżyńskiego.

Za swoje zasługi wojskowe artysta otrzymał szereg odznaczeń, m. in. Krzyż Walecznych, Medal Niepodległości czy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

"W końcu lat 20. artysta miał już swój indywidualny styl, który rozwijał w latach następnych. Przy jego stworzeniu czerpał m.in. z malarstwa holenderskiego XVII wieku oraz polskiego ludowego (podobnie jak jego koledzy, krakowscy Formiści). Stąd ulubiona kolorystyka jego obrazów, brunatno-czerwono-zielona ożywiona akcentami czerwieni lub bieli, w niczym nie nawiązująca do tradycji malarstwa postimpresjonistycznego, do której odwoływała się większość malarzy kolorystów w tym czasie."

Światosław Lenartowicz, fragment tekstu kuratorskiego towarzyszącego wystawie "Emil Krcha - malarstwo" z cyklu "Galeria Żywa" w Muzeum Narodowym w Krakowie (7.07-2.09.2012 r.)

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY EMILA KRCHY

 

niedostępne
niedostępne
x
«
»