KAMOCKI Stanisław

XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki - sztuka dawna i współczesna, Krakowski Dom Aukcyjny

STANISŁAW KAMOCKI

Stanisław Kamocki

Zajęcia z malarstwa krajobrazowego z profesorem Stanisławem Kamockim (1928)
[Źródło: NAC]

Stanisław Kamocki urodził się w 1875 roku w Warszawie, zmarł 1944 roku w Zakopanem. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Edukację artystyczną kontynuował w Paryżu w latach 1901 i 1902. Od 1908 roku uczył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet M. Niedzielskiej. Od 1919 roku kierował katedrą pejzażu macierzystej uczelni. W 1937 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Uczył także w Państwowej Szkole Góralskiej Sztuki Ludowej w Zakopanem. Działał również w Towarzystwie Artystów Polskich "Sztuka", Stowarzyszeniu Polska Sztuka Stosowana, Stowarzyszeniu Sztuka Podhalańska oraz Sztuka Rodzima.

Twórczość Stanisława Kamockiego

 Artysta uznawany jest za jednego z głównych kontynuatorów symbolistycznego nurtu pejzażowego zapoczątkowanego przez Jana Stanisławskiego. Malarz początkowo skupiał się na tematyce pejzażowej, którą rozbudowywał o treści filozoficzne. Jego dojrzałą twórczość charakteryzuje prostota kompozycji, dynamicznie kładziona plama barwna oraz zauważalne wpływy japońskiego drzeworytu.

Poza malarstwem Stanisław Kamocki projektował plakaty i ilustracje, ponadto tworzył dekoracje dla kabaretu Zielony Balonik.

Stanisław Kamocki - wystawy i kolekcje

Malarz brał udział w zbiorowych wystawach sztuki polskiej m.in. w Wiedniu (1908), Wenecji (1910), Berlinie (1913), Brukseli (1938) i Nowym Jorku (1939). Obrazy Stanisława Kamockiego obecnie można znaleźć w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»