KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina

JANINA KRAUPE-ŚWIDERSKA

Janina Kraupe-Świderska urodziła się w 1921 roku w Sosnowcu, zmarła w 2016 roku w Krakowie. Wykształcenie artystyczne zdobyła na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiowała m.in. w pracowniach Fryderyka Pautscha i Wacława Taranczewskiego. Dyplom uzyskała w 1955 roku, następnie przez dłuższy czas była pedagogiem na macierzystej uczelni. W 1980 roku zyskała tytuł profesora zwyczajnego.
Janina Kraupe-Świderska była członkinię II Grupy Krakowskiej i Grupy Oneiron, w czasie II wojny światowej działała natomiast w konspiracyjnym teatrze Tadeusza Kantora.

Twórczość Janiny Kraupe-Świderskiej

Janina Kraupe-Świderska zajmowała się malarstwem oraz grafiką. Styl jej sztuki balansuje na granicy abstrakcji i sztuki metaforycznej, z widocznymi wpływami surrealizmu. W swoich pracach posługiwała się najczęściej elementami ideogramów i znaków, które czerpała z historii i kultur współczesnych i archeologicznych, niekiedy tworząc też własne, nowe symbole. Swoje prace Janina Kraupe-Świderska nierzadko łączyła w cykle.

Do głównych fascynacji artystki zaliczyć należy muzykę, ale także oniryzm, alchemię oraz kulturę i filozofię Dalekiego Wschodu.

Warto zaznaczyć, że sztuka Janiny Kraupe-Świderskiej jest ciekawym przykładem korespondencji różnych dziedzin: malarstwa, poezji i muzyki.

Janina Kraupe-Świderska - wystawy, nagrody i kolekcje

Janina Kraupe-Świderska eksponowała na licznych wystawach w Polsce i za granicą, brała również udział w znaczących wystawach międzynarodowych, prezentowała obrazy m.in. w ramach Biennale Sztuki w Wenecji (1952, 1978) czy EXPO w Sewilli (1992).

Artystka była niejednokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia artystyczne. Wśród otrzymanych wyróżnień wymienić można przykładowo Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków (1977) czy Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1984).

Dzieła Janiny Kraupe-Świderskiej znajdują się w licznych kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANINY KRAUPE-ŚWIDERSKIEJ

niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»