YERKA Jacek

 

JACEK YERKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Jacek (Kowalski) Yerka urodził się 1952 roku w Toruniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1976 roku uzyskał dyplom w zakresie grafiki. W czasie studiów zaczął tworzyć plakaty, które przyniosły mu sławę oraz liczne wyróżnienia podczas lokalnych i międzynarodowych wystaw (m.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Mediolanie w 1972 roku oraz I nagroda w konkursie z okazji 50-lecia Polskiego Związku Łowieckiego).
Począwszy od 1980 roku artysta zajmuje się także malarstwem, tworzy w technice akrylowej i pastelowej. Jego sztuka często określana jest mianem „realizmu fantastycznego” lub „realizmu magicznego”, choć sam malarz nie utożsamia się z żadnym nurtem artystycznym. Tematem twórczości Jacka Yerki są fantastyczne światy przypominające oniryczne wizje ze snów i marzeń. Jego styl charakteryzuje się precyzyjnym oddaniem szczegółów kompozycji, co stanowi wynik inspiracji niderlandzkimi oraz niemieckimi mistrzami malarstwa okresu późnego średniowiecza oraz renesansu, np. sztuką Albrechta Dürera oraz Hieronima Boscha. Ogromną rolę w twórczości Jacka Yerki odgrywa również jego wyobraźnia.

Prace artysty były wystawiane w Polsce oraz za granicą – we Francji, Niemczech i USA. W 1995 roku malarz został uhonorowany amerykańską nagrodą „World Fantasy Award” przyznawaną malarzom i pisarzom wykorzystującym tematykę fantasy.
Warto wspomnieć, że na podstawie jego dzieł pisarz fantasy Harlan Edison stworzył zbiór 30 opowiadań opublikowanych pod tytułem „Mind Fields: The Art of Jacek Yerka, the Fiction of Harlan Ellison” (1994). Jacek Yerka współpracował także z producentami filmu „Strawberry Fields”.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»