WICIŃSKA-DELEKTA Izabela

WICIŃSKA-DELEKTA Izabela BIO

Tytuł:

Kwiaty

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 61 cm
69,5 x 58,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "DELEKTA-WICIŃSKA"
niedostepny

 

IZABELA WICIŃSKA-DELEKTA

Izabela Wicińska-Delekta urodziła się w 1921 roku w Wadowicach, zmarła w 2023 roku. W latach 1945-1952 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki, Wojciecha Weissa i Wacława Taranczewskiego. Równolegle uczyła się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom aktorski. Szlifowała także talent wokalny na zajęciach ze śpiewu prof. B. Romaniszyna. Przez wiele lat była aktorką Teatru Bagatela (do 1981 roku), występowała również w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Młodego Widza.
Izabela Wicińska-Delekta należała do Związku Polskich Artystów Plastyków. Była laureatką Złotego Krzyża Zasługi oraz Złotej Odznaki Miasta Krakowa. Jej obrazy były nagradzane w konkursach ZPAP oraz Prix International d'art Contemporain de Monte Carlo (I nagroda).

Twórczość Izabeli Wicińskiej-Delekty charakteryzuje się bogactwem technik i tematów malarskich. Pracowała w technice olejnej, akwarelowej, gwaszu, sporadycznie uprawiała także grafikę. Malarka tworzyła portrety, martwe natury, sceny rodzajowe i pejzaże. W jej dorobku artystycznym znamienna jest lekkość, z jaką poruszała się między realizmem, a ekspresyjnymi formami balansującymi na granicy abstrakcji.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»