STAŻEWSKI Henryk

STAŻEWSKI Henryk BIO

Tytuł:

Karykatura (1942)

Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:27 x 20 cm (w świetle passe-partout)
48,5 x 38,5 cm (z passe-partout)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "H. Stażewski 1942"

Praca została sprzedana na XXXVI Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (16 IV 2024) [ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

HENRYK STAŻEWSKI

Henryk Stażewski urodził się w 1894 roku w Warszawie, zmarł w 1988 roku tamże. Jest określany mianem pioniera polskiej sztuki awangardowej. Artysta studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u Stanisława Lentza.

W 1917 roku związał się z awangardowym ugrupowaniem "Ekspresjoniści Polscy" (później "Formiści"), które szukało inspiracji dla swojej twórczości w sztuce ludowej, kubizmie i ekspresjonizmie. Członkami tej grupy byli również Tytus Czyżewski, Andrzej Pronaszko, Szymon Rutkowski, Konrad Winkler, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Romuald Kamil Witkowski i Leon Chwistek. Grupa tych twórców brała wspólnie udział w wielu zbiorowych wystawach oraz wydawała pismo "Formiści".

W późniejszym czasie artysta działał przy takich grupach artystycznych jak "Blok", "Praesens" i "a.r.". Ponadto był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych jak "Cercle et Carré" oraz "Abstraction-Création".

Sztuka Henryka Stażewskiego

Twórczość artysty wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej, momentami zbliżając się do konstruktywizmowi. Henryk Stażewski tworzył zarówno obrazy na płótnie i asamblaże składające się z różnych materiałów.

W swojej twórczości Henryk Stażewski wielokrotnie wykorzystywał złożone zabiegi światłocieniowe, wyraźne zestawienia barw i zgeometryzowane kształty.

Malarskie kompozycje Henryka Stażewskiego cechuje obecność pionowych i poziomych kształtów, które są ukazane za pomocą czystej gamy barwnej. Artysta już w okresie międzywojennym tworzył dynamiczne kompozycje, w których dużą rolę odgrywały linie diagonalne. Po zakończeniu II wojny światowej w malarstwie artysty jest zauważalny zwrot w kierunku figuratywności, jednak od połowy lat 50. powrócił do w pełni abstrakcyjnego języka form.

Henryk Stażewski - ekspozycje i kolekcje

Sztuka Henryka Stażewskiego była eksponowana na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego prace można było zobaczyć na wystawach m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie i Tokio.

W 1948 roku Henryk Stażewski wziął udział w krakowskiej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, z kolei w 1957 roku był jednym ze współorganizatorów II Wystawy Sztuki Współczesnej w Zachęcie.

Dzieła sztuki autorstwa Henryka Stażewskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych (Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzuem Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Tate Gallery w Londynie oraz Museum od Modern Art w Nowym Jorku).

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HENRYKA STAŻEWSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»