STAŻEWSKI Henryk

STAŻEWSKI Henryk BIO

Tytuł:

AS 4 (1985)

Technika:akryl, płyta pilśniowa
Wymiary:30,4 x 30,4 cm
Uwagi:Opis na odwrocie l.g.: "AS 4" [cyfra w kółku], śr. g.: "1985 | H. Stażewski"
Henryk Stażewski w 1970 r. zorganizował pierwszy (i jedyny) w swojej twórczej karierze happening "9 promieni światła na niebie". Od tego czasu także w jego twórczości malarskiej coraz częściej zaczęły pojawiać się promieniste kształty i wydłużone trójkąty. Niezwykle aktywnie artysta rozwijał te motywy od początku lat 80., czego naocznym przykładem jest prezentowany obraz "AS 4" (1985). Dominującym elementem tej pracy jest przecinający kompozycję na skos ostry kształt, który nadaje dynamiki tej prostej i geometrycznej kompozycji. Niewątpliwie elementem, który ożywia całość i przyciąga wzrok jest różowy akcent w górnej części. Tę samą kompozycje dostrzegamy w większej pracy artysty, którą widzimy na fotografii przedstawiającej artystę w swojej pracowni przy Al. Solidarności 64 w Warszawie (zdjęcie pochodzi z archiwum Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Prawdopodobne jest, że artysta początkowo wykonał prezentowaną pracę AS 4 (1985), natomiast później powtórzył ten temat w już w większym formacie.
niedostepny

HENRYK STAŻEWSKI

Henryk Stażewski urodził się w 1894 roku w Warszawie, zmarł w 1988 roku tamże. Jest określany mianem pioniera polskiej sztuki awangardowej. Artysta studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie u Stanisława Lentza.

W 1917 roku związał się z awangardowym ugrupowaniem "Ekspresjoniści Polscy" (później "Formiści"), które szukało inspiracji dla swojej twórczości w sztuce ludowej, kubizmie i ekspresjonizmie. Członkami tej grupy byli również Tytus Czyżewski, Andrzej Pronaszko, Szymon Rutkowski, Konrad Winkler, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Romuald Kamil Witkowski i Leon Chwistek. Grupa tych twórców brała wspólnie udział w wielu zbiorowych wystawach oraz wydawała pismo "Formiści".

W późniejszym czasie artysta działał przy takich grupach artystycznych jak "Blok", "Praesens" i "a.r.". Ponadto był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych jak "Cercle et Carré" oraz "Abstraction-Création".

Sztuka Henryka Stażewskiego

Twórczość artysty wpisuje się w nurt abstrakcji geometrycznej, momentami zbliżając się do konstruktywizmowi. Henryk Stażewski tworzył zarówno obrazy na płótnie i asamblaże składające się z różnych materiałów.

W swojej twórczości Henryk Stażewski wielokrotnie wykorzystywał złożone zabiegi światłocieniowe, wyraźne zestawienia barw i zgeometryzowane kształty.

Malarskie kompozycje Henryka Stażewskiego cechuje obecność pionowych i poziomych kształtów, które są ukazane za pomocą czystej gamy barwnej. Artysta już w okresie międzywojennym tworzył dynamiczne kompozycje, w których dużą rolę odgrywały linie diagonalne. Po zakończeniu II wojny światowej w malarstwie artysty jest zauważalny zwrot w kierunku figuratywności, jednak od połowy lat 50. powrócił do w pełni abstrakcyjnego języka form.

Henryk Stażewski - ekspozycje i kolekcje

Sztuka Henryka Stażewskiego była eksponowana na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jego prace można było zobaczyć na wystawach m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie i Tokio.

W 1948 roku Henryk Stażewski wziął udział w krakowskiej I Wystawie Sztuki Nowoczesnej, z kolei w 1957 roku był jednym ze współorganizatorów II Wystawy Sztuki Współczesnej w Zachęcie.

Dzieła sztuki autorstwa Henryka Stażewskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i zbiorach muzealnych (Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzuem Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Tate Gallery w Londynie oraz Museum od Modern Art w Nowym Jorku).

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY HENRYKA STAŻEWSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»