RUDZKA-CYBISOWA Hanna

RUDZKA-CYBISOWA Hanna BIO

Tytuł:

Chaty przy drodze - Ostrówki (1918)

Technika:olej, płótno
Wymiary:26 x 33,5 cm
53,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "H. Rudzka"
Opisany p.d.: "Ostrówki 1918"
Praca była eksponowana na wystawie "Małżeńskie gry barwne: Hanna Rudzka-Cybisowa, Jan Cybis. Malarstwo, rysunek 1917-1940" (12.12.2007-20.01.2008) w Galerii Dyląg.
niedostepny

 

HANNA RUDZKA-CYBISOWA - NOTA BIOGRAFICZNA

Hanna Rudzka-Cybisowa urodziła się w Mławie w 1897 roku, zmarła w 1988 r. w Krakowie. W 1917 roku rozpoczęła studia w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Miłosza Kotarbińskiego, od 1921 uczyła się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa Józefa Pankiewicza. W 1924 roku wraz z pozostałymi uczniami mistrza wyjechała do Paryża doskonalić warsztat i poznawać historię malarstwa we francuskich galeriach sztuki, była współzałożycielką Komitetu Paryskiego. W tym okresie fascynowała się sztuką renesansu, w celach zarobkowych malowała kopie dzieł z kolekcji Luwru. W jej indywidualnych próbach malarskich wyczuwalne są wówczas inspiracje francuskim impresjonizmem. Ogromny wpływ na ostateczne ukształtowanie się języka wypowiedzi malarskiej artystki miała sztuka i ideologia jej męża, klasyka kapizmu, poznanego w pracowni Pankiewicza Jana Cybisa.
Cybisowie wrócili do Polski dopiero w 1931 roku, zamieszkali w Krakowie. W latach 1933-1935 ponownie przebywali w Paryżu. Po powrocie do Krakowa Hanna Rudzka-Cybisowa prowadziła letnie wykłady dla nauczycieli Liceum Krzemienieckiego. Po II wojnie światowej malarka została profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – była pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii krakowskiej uczelni. Jako pedagog skupiała się przede wszystkim na propagowaniu koloryzmu w malarstwie.

Hanna Rudzka-Cybisowa bywa nazywana Pierwszą Damą Polskiego Malarstwa. W swojej twórczości malowała martwe natury, pejzaże, weduty i portrety. Dwuwymiarowe obrazy malowała grubą warstwą farby, skupiając się na syntezie kolorystycznej. Niekiedy używała nieco odrealnionych barw i intensywnych akcentów fioletu i czerwieni. W jej pracach zauważalne jest także coraz bardziej ekspresyjne kształtowanie obrazu, coraz szybszymi, pewnymi pociągnięciami pędzla.

Malarka brała udział w wielu zbiorowych ekspozycjach we Francji i Stanach Zjednoczonych, wystawiała również w Polsce. Duża retrospektywna wystawa indywidualna jej malarstwa odbyła się w 1971 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Hanna Rudzka Cybisowa była laureatką wielu nagród i wyróżnień; Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski (1964), Nagrody I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości (1965) i II Grand Prix International d"Art Contemporain Monte Carlo (1966).

 

Poszukujemy prac artystki

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»