WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz

WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz BIO

Tytuł:Na pustyni
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 75,2 cm (wymiary w świetle oprawy)
91 x 72 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

Feliks Kazimierz Wygrzywalski urodził się w 1903 roku, zmarł w 1966 roku. Był synem malarza Feliksa Michała Wygrzywalskiego. W latach 1923-1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo w pracowni Władysława Jarockiego, później pod okiem Józefa Mehoffera. Po ukończeniu studiów przebywał przez pewien czas we Włoszech.

Twórczość artysty w kompozycji oraz tematyce nawiązuje do malarstwa jego ojca. W pracach pojawiają się zatem sceny nadmorskie (np. "Rybacy") oraz orientalne (np. "Sprzedawcy dywanów"). Feliks Kazimierz Wygrzywalski malował również sceny mitologiczne, portrety oraz martwe natury z kwiatami. Co ciekawe, artysta pozostał oporny na awangardowe prądy w sztuce XX wieku.

Dobrym przykładem malarstwa Feliksa Kazimierza Wygrzywalskiego o tematyce orientalnej jest obraz „Sprzedawca i dziewczyna”. Artysta ukazał tutaj młodą dziewczynę, która przyszła, aby zaczerpnąć do amfory trochę wody z fontanny i wdała się przy okazji w rozmowę ze sprzedawcą dywanów i biżuterii, który pokazuje jej jeden ze swoich naszyjników. Obie postacie ukazane zostały w orientalnych strojach, charakterystyczny jest również motyw plecionego dywanu, który często pojawia się w obrazach Wygrzywalskiego. Również ukazana w tle para ludzi oraz architektura i roślinność oddaje cechy oraz klimat Bliskiego Wschodu.
Obraz utrzymany jest w delikatnej, przygaszonej gamie barwnej, z akcentem kolorystycznym w partii dywanu. Na całej przestrzeni obrazu występują odcienie różu, dzięki którym artysta umiejętnie oddał wrażenie ciepłego, gęstego powietrza.

Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym artysta wystawiał swoje prace w lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1929 roku uczestniczył w wystawie "Plastyki" w Zachęcie. Od 1950 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt