ŻELECHOWSKI Kasper

ŻELECHOWSKI Kasper

ŻELECHOWSKI Kasper BIO

Tytuł:Krakowianka (1911?)
Technika:pastel, tektura
Wymiary:62 x 44,5 cm
68,5 x 51 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Aukcja

 

KASPER ŻELECHOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Kacper Żelechowski

 

Kacper Żelechowski
[Źródło: NAC]

 

Kasper Żelechowski urodził się w 1863 roku w Kleczy Dolnej, zmarł w 1942 roku w Krakowie. W latach 1879-1889 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Naukę kontynuował w Akademii w Monachium u Karla Rauppa. Po studiach osiadł na stałe w Krakowie. Był współtwórcą kabaretu Zielony Balonik oraz krakowskiej Sekcji Plastyków Związku Legionistów.

Styl malarski Kaspra Żelechowskiego znacząco odbiegał od akademickiego realizmu i szczegółowości płócien nauczyciela artysty – Jana Matejki. Malarz posługiwał się raczej dynamicznymi, energicznymi uderzeniami pędzla, nadając swoim pracom młodopolski charakter bliższy raczej twórczości Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera. Malował głównie sceny rodzajowe, nastrojowe pejzaże, portrety oraz baśniowe obrazy o charakterze symbolicznym i dzieła religijne. W jego dorobku znaleźć można wiele inspiracji folklorem i widoczne zainteresowanie ludowością, czego przykłady stanowią liczne, umieszczane na tle pejzaży wizerunki wiejskich dziewczyn i krakowianek w tradycyjnych strojach. Kasper Żelechowski jest często zresztą identyfikowany z grupą malarzy, w której skład wchodzili Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Ludwik de Laveaux – artystów tych łączyło zainteresowanie zwyczajami, życiem i kulturą chłopów. Należy pamiętać, że Kasper Żelechowski malował również portrety postaci z wyższych sfer, wykonywał też kobiece akty. Warto wspomnieć o udziale malarza w tworzeniu "Panoramy Tatr" - jednego z największych płócien w historii polskiego malarstwa.
Najczęściej wykorzystywaną przez artystę techniką był pastel, chętnie posługiwał się on również węglem.
Poza malarstwem sztalugowym Kasper Żelechowski zajmował się również sztuką monumentalną, tworzył np. freski dla dla katedry kieleckiej. Przez pewien czas malarz zajmował się również fotografią, w latach 90. XIX wieku prowadził zakład fotograficzny w Krakowie.

Artysta brał udział w licznych ekspozycjach, m. in. w Wystawie Sztuki Krakowskiego Związku Artystów Plastyków w Lublinie w 1924 roku oraz w wystawie autoportretów w Krakowie w 1929 roku. Kasper Żelechowski był kilkukrotnie nagradzany. Jeszcze za czasów akademickich, na ostatnim roku studiów krakowskich za obraz „Wywłaszczenie” otrzymał II miejsce w konkursie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, został odznaczony również brązowym medalem na Wystawie Powszechnej w Paryżu. W 1937 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne

 

niedostępne