WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz

WYGRZYWALSKI Feliks Kazimierz BIO

Tytuł:

Sprzedawcy dywanów

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
67 x 87 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "F. K. Wygrzywalski"

Praca została sprzedana na VI AUKCJI DZIEŁ SZTUKI (14 XII 2020) Krakowskiego Domu Aukcyjnego [zobacz wyniki]
niedostepny

FELIKS KAZIMIERZ WYGRZYWALSKI

Feliks Kazimierz Wygrzywalski urodził się w 1903 roku, zmarł w 1966 roku. Był synem malarza Feliksa Michała Wygrzywalskiego. W latach 1923-1928 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Władysława Jarockiego i Józefa Mehoffera. Po ukończeniu studiów przebywał przez krótki okres we Włoszech.

Od 1950 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.

Twórczość Feliksa Kazimierza Wygrzywalskiego

Twórczość artysty formalnie oraz w zakresie podejmowanej tematyki nawiązuje do malarstwa jego ojca. Feliks Kazimierz Wygrzywalski chętnie w swoich obrazach ukazywał nadmorskie pejzaże oraz orientalne sceny rodzajowe. Malarz tworzył także sceny mitologiczne, portrety i martwe natury z kwiatami.

F. K. Wygrzywalski,

Feliks Kazimierz Wygrzywalski, "Sprzedawca i dziewczyna", kolekcja prywatna
[Fot. Galeria Sztuki ATTIS]

Dobrym przykładem twórczości artysty o tematyce orientalnej jest praca "Sprzedawca i dziewczyna". Malarz przedstawił młodą dziewczynę, rozmawiającą ze sprzedawcą dywanów i biżuterii, który prezentuje jej złoty naszyjnik. Postacie są ukazane w orientalnych strojach, a znajdująca się w tle para ludzi, zabudowania i roślinność oddają niepowtarzalny nastój Bliskiego Wschodu.

Praca jest utrzymana w łagodnej, pastelowej gamie barwnej, z wyraźnymi akcentem kolorystycznym w partii dywanu. Cała gama barwna została zdominowana przez odcienie różu, które wpływają na wiarygodne odtworzenie bliskowschodniego klimatu. 

Feliks Kazimierz Wygrzywalski - wystawy

Feliks Kazimierz Wygrzywalski w okresie międzywojennym prezentował swoje obrazy w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie. W 1929 roku uczestniczył w wystawie "Plastyki" w warszawskiej Zachęcie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FELIKSA KAZIMIERZA WYGRZYWALSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»