MIECZKOWSKI Edwin

 

EDWIN MIECZKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Edwin (Ed) Mieczkowski urodził się w 1929 roku w Pittsbourghu w rodzinie polskich imigrantów, zmarł w 2004 roku. Pierwsze szlify malarskie zdobył podczas pobytu w Yale-Norfolk Summer Art School, w której zajęciach uczestniczył w 1953 roku. Cztery lata później rozpoczął studia na Cleveland Institute of Art, gdzie uzyskał tytuł Bachelor of Fine Arts. Od 1959 roku Edwin Mieczkowski kontynuował edukację na Carnegie Mellon University w Pittsbourghu. W tym właśnie okresie malarz związał się z innymi młodymi artystami ze środowiska Cleveland, którzy w 1960 roku wspólnie utworzyli grupę artystyczną Anonima Group. Celem zrzeszonych twórców, wśród których znaleźli się również Francis Hewitt czy Ernst Benkert, była sztuka sama w sobie, nie zaś walka o ogromny sukces, popularność i pieniądze. Powstanie grupy było również swoistą, uporządkowaną i niemalże naukową, konstrukcyjną odpowiedzią na dominujący wówczas na arenie sztuki amerykańskiej, mocno konsumpcyjny, intuicyjny nurt tzw. ekspresyjnego abstrakcjonizmu.
Pierwsza wystawa Edwina Mieczkowskiego w Polsce została zorganizowana w warszawskiej Galerii Foksal w 1966 roku. W tym samym roku artysta otrzymał Cleveland Arts Prize. Jako dojrzały artysta Edwin Mieczkowski swoje życie dzielił pomiędzy działalność artystyczną i pracę naukową, pisał bowiem również teksty o sztuce. Przez niemal 30 lat życia wykładał w The Cooper Union, The Pratt Institute, Western Reserve University oraz na macierzystym The Cleveland Institute of Art.

Twórczość Edwina Mieczkowskiego była szufladkowana w środowisku artystycznym jako „op-art”, jednak sam malarz nie lubił tego określenia. Tworzył obrazy oraz kompozycje przestrzenne w duchu abstrakcji geometrycznej, często wykorzystywał także zjawisko złudzenia optycznego. Dużą wagę przywiązywał do gry barw na płótnie. Sztuka artysty zyskała ogromne uznanie krytyki oraz publiczności nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»