URBANIAK Maciej

URBANIAK Maciej
URBANIAK MaciejURBANIAK MaciejURBANIAK Maciej
Tytuł:

W objęciach snu

Technika:olej, płótno
Wymiary:81 x 60 cm
90 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Urbaniak"
Cena:9400 zł
rezerwuj

 

MACIEJ URBANIAK

Maciej Urbaniak urodził się w Krakowie w 1962 roku. W 1990 roku uzyskał dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w Modlnicy pod Krakowem.

 

Malarstwo Macieja Urbaniaka

Głównym tematem prac Macieja Urbaniaka jest postać kobieca, najczęściej ukazana w akcie, często na tle miejskiego pejzażu. Przedstawiane przez artystę kobiety, zwykle młode i piękne, są zbliżone do siebie fizjonomią: charakteryzują się śniadą cerą, pół przymkniętymi oczami o rozmarzonym spojrzeniu oraz długimi, ciemnymi włosami. Prezentowane są podczas różnych czynności, często na tle miejskiego, rozdrobnionego widoku. Pomimo rozszczepieniu elementów obrazu na odrębne detale, postać kobieca pozostaje zawsze w centrum kompozycji.

W dorobku artystycznym Macieja Urbaniaka znajdują się również martwe natury, także przedstawiane często na tle wedut.

Obrazy Macieja Urbaniaka są bardzo dekoracyjne, przywodzą na myśl pełną kolorów mozaikę czy gobelin. Wrażenie to potęguje wielość drobnych, ornamentacyjnych wzorów obecnych zarówno na tkaninach, w pejzażu jak i często używanych przez artystę bordiurach, przypominających nieco twórczość secesjonistów.

Cechami charakterystycznymi malarstwa Macieja Urbaniaka jest przede wszystkim bogata, żywa paleta barw oraz fakturowość, dodająca powierzchni obrazów subtelnej migotliwości.

 

Maciej Urbaniak - wystawy

Obrazy Macieja Urbaniaka eksponowane były na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granicą, m.in. w Galerii Herbert Huber w Hamburgu (1990), Galerii Albemarle w Londynie (2001) czy w Galerii Vauxhall w Krzeszowicach (2013).

Obrazy artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

 

 

x
«
»