LENCZOWSKI Czesław

LENCZOWSKI Czesław
LENCZOWSKI CzesławLENCZOWSKI Czesław
Tytuł:

Studium mężczyzny

Technika:węgiel, papier
Wymiary:34,5 x 26,5 cm
37 x 29,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "Lenczowski."
Cena:1000 zł Kup

 

CZESŁAW LENCZOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Czesław Lenczowski urodził się w 1905 roku w Świątnikach Górnych, zmarł w 1984 roku w Starym Sączu. Początkowo pracował jako tokarz, jednak zainteresowanie sztuką skłoniło go do rozpoczęcia studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego naukę przerwał jednak wybuch II wojny światowej.
W czasie okupacji służył w Armii Krajowej. Został aresztowany i był więziony w obozach Auschwitz-Birkenau i Flossenbürg. Po wojnie powrócił do Starego Sącza, w którym mieszkał od 1924 roku. Tam podjął pracę w szkole zawodowej jako nauczyciel plastyki.
Był członkiem, a przez kilka lat nawet wiceprezesem Sądeckiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków.

Czesław Lenczowski malował przede wszystkim olejne pejzaże i portrety, zajmował się również rysunkiem, wykonywał karykatury. W swojej twórczości podejmował także tematykę religijną, nierzadko pracował na zlecenie duchownych, wykonując elementy wyposażenia świątyń, np. stacje Drogi Krzyżowej dla kościoła św. Elżbiety w Starym Sączu.
Artysta zajmował się również scenografią, projektował dekoracje do spektakli Teatru Robotniczego w Nowym Sączu, niektóre sztuki nawet sam reżyserował.
Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu.

 

 

x
«
»