BORTNIK-MORAJDA Bogusława

BORTNIK-MORAJDA Bogusława BIO

Tytuł:

Rodzina P. (1986)

Technika:gwasz, pastel, technika mieszana, karton naklejony na karton
Wymiary:66 x 44,5 cm
75 x 52,5 cm (z arkuszem tła)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Bortnik 86'"
Opisany ołówkiem na arkuszu tła: "Rodzina P. BBortnik 1986'"
Przy krawędziach podłoża widoczne ślady zagięć papieru.
Przy górnej krawędzi widoczne pojedyncze ubytki malatury.
niedostepny

BOGUSŁAWA BORTNIK-MORAJDA

Bogusława Bortnik-Morajda urodziła się 3 lipca 1962 roku w Zakopanem. W latach 1983-1988 studiowała malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1988 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom. Następnie związała się z macierzystą uczelnią, gdzie w kolejnych latach była asystentką na Wydziale Malarstwa w licznych pracowniach rysunku. W 1998 roku artystka uzyskała stanowisko adiunkta w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2008 roku otrzymała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk plastycznych, zaś 2012 roku objęła stanowisko profesora nadzwyczajnego Akademii Sztuk pięknych w Krakowie. W 2019 roku Bogusława Bortnik-Morajda otrzymała z rąk prezydenta RP tytuł profesora sztuk plastycznych.

Twórczość Bogusławy Bortnik-Morajdy

Artystka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją artystyczną, a także projektowaniem wnętrz i ogrodów. W pracach Bogusławy Bortnik-Morajdy powracającym motywem jest postać człowieka. Wczesne prace Bogusławy Bortnik-Morajdy mają charakter ekspresyjny i są namalowane za pomocą mocnych kontrastów oraz dynamicznych pociągnięć pędzla. W obrazach artystki często jest obecny również motyw psa. Późne obrazy Bogusławy Bortnik-Morajdy są mocniej osadzone w nurcie realizmu, który w twórczy sposób jest przez artystkę przetwarzany.

Bogusława Bortnik-Morajda - wystawy i wyróżnienia

Artystka prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych w ramach międzynarodowych konferencji, m.in. w Albenie w Bułgarii (2016, 2018) i Wiedniu (2022).

W latach 1988/1989 i 1989/1990 Bogusława Bortnik-Morajda została wyróżniona stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2009 roku artystka uzyskała nagrodę rektora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY BOGUSŁAWY BORTNIK-MORAJDY

niedostępne
x
«
»