CHRZANOWSKI Antoni

 

ANTONI CHRZANOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Chrzanowski

 

Antoni Chrzanowski urodził się w 1905 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 2000. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Alfreda Terleckiego i Leona Wyczółkowskiego. Zajmował się rysunkiem i malarstwem.

Do perfekcji opanował niezwykle wymagającą technikę akwareli, ale uprawiał również malarstwo olejne. Głównym tematem twórczości artysty była architektura i wnętrza budowli. Portretował przede wszystkim zabytki i detale architektoniczne Krakowa. Wiele z jego prac przedstawia obecnie już nie istniejące i zapomniane widoki krakowskich uliczek. Artysta podjął się nawet stworzenia dokumentacji Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, z której pochodzi wiele studiów rysunkowych (Św. Zygmunt - Kaplica Zygmuntowska Wawel, 1965).

Innymi tematami, które podejmował w swojej twórczości były pejzaże oraz martwa natura. Często malował kompozycje z kwiatami. Antoni Chrzanowski w latach 60. dużo podróżował, zawsze przywożąc ze swoich wojaży liczne rysunki i akwarele, ukazujące zróżnicowane widoki, np. uliczki Florencji czy Podhale. Jego malarstwo charakteryzuje się wysokim realizmem, precyzją kreski, lekkością prowadzenia narzędzia oraz harmonijną, subtelną paletą barw. Akwarelowe prace Antoniego Chrzanowskiego, pomimo niemal dokumentacyjnego odtwarzania rzeczywistości, są niezwykle delikatne i nastrojowe w wyrazie.

Od 1945 roku artysta był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ważnym momentem dla jego kariery malarskiej był udział w Międzynarodowym Triennale Rysunku we Wrocławiu w 1968 roku. Wiele prac artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii pod Złotym Lewkiem w Krakowie oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Antoni Chrzanowski znany jest również jako lekkoatleta, zawodnik, a później działacz sekcji lekkoatletyki Towarzystwa Sportowego Wisła.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych obiektów

Aktualnie nie posiadamy dzieł tego artysty
Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»