KOZYRA Andrzej

KOZYRA Andrzej
KOZYRA AndrzejKOZYRA AndrzejKOZYRA Andrzej
Tytuł:

Na Południu

Technika:tempera, olej, deska
Wymiary:31,7 x 43,6 cm
39 x 51 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "KOZYRA"

OPIS PRACY:
Prezentowany obraz Andrzeja Kozyry "Na Południu" ukazuje krajobraz z historyczną architekturą. Natłok szczegółów, kolorystyka i ogólny charakter formalny przywodzi w pierwszej chwili skojarzenia z malarstwem Pietera Bruegla Starszego.
Szczególną uwagę zwracają pozornie przypadkowe, rozrzucone przedmioty, z których większość (np. złamana drabina, przewrócona doniczka czy pęknięte wiosło) została zniszczona i nie nadaje się do dalszego użytku. Po lewej stronie kompozycji widać leżącego mężczyznę z nożem w ręce. Niepokojącą ciszę zdaje się przerywać bicie dzwonu.
Co wydarzyło się przed momentem? Czego skutkiem jest przedstawione zniszczenie? Na te pytania widz sam musi odpowiedzieć.
Cena:7500 zł
Kup

ANDRZEJ KOZYRA

Andrzej Kozyra urodził się w 1965 roku w Krakowie. W latach 1985-1991 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Jana Szancenbacha.

Malarstwo Andrzeja Kozyry

We wczesnej twórczości Andrzej Kozyra inspirował się malarstwem młodopolskim oraz dorobkiem polskich postimpresjonistów. W 1987 roku, po odbyciu podróży do Grecji, zwrócił się jednak w stronę swoich własnych wspomnień i przeżyć.

Obrazy Andrzeja Kozyry malowane są zwykle na małych formatach, pozwalających artyście na tworzenie kameralnych scen. Charakterystyczna dla jego prac jest stonowana gama barwna, często złożona z ciepłych odcieni ugrów, brązów i pomarańczy.

Najczęściej wykorzystywanymi przez Andrzeja Kozyrę tematami są pejzaż oraz architektura, często złożona z prostych brył, przywodzących na myśl makiety miast. Artysta chętnie wkomponowuje w krajobrazy obiekty przypominające połączenie dziecięcych zabawek i środków transportu. Pomimo wypełniania płótna drobnymi elementami fantastycznej architektury, prace Andrzeja Kozyry charakteryzuje wrażenie zatrzymania w czasie - chociaż na obrazach ukazane są elementy ludzkiej cywilizacji, artysta nie przedstawia żadnych postaci.

Malarstwo Andrzeja Kozyry, jak przyznaje sam artysta, inspirowane jest snami z dzieciństwa i wspomnieniami odwiedzanych miejsc. Malarz kompiluje je w oniryczne krajobrazy, zawieszone pomiędzy jawą a snem.

Andrzej Kozyra - wystawy

Obrazy Andrzeja Kozyry eksponowane były na wielu wystawach w kraju, jak i za granicą. W Polsce artysta wystawiał głównie w Krakowie m.in.: w Teatrze Sytuacji (1990) czy Instytucie Kultury Włoskiej (1994, 1996).

Prace Andrzeja Kozyry znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych.

 

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»