ALTHAMER-ŻMIJEWSKI - duet artystyczny

ALTHAMER-ŻMIJEWSKI - duet artystyczny

Paweł Althamer i Artur Żmijewski są zaliczani do grona najbardziej rozpoznawalnych twórców w Polsce. Artyści poznali się w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wówczas wspólnie uczęszczali na zajęcia na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Od tego czasu regularnie ze sobą współpracują, tworząc rozpoznawalny i niepowtarzalny duet artystyczny.

ALTHAMER-ŻMIJEWSKI- twórczość

Paweł Althamer i Artur Żmijewski są znani jako przedstawiciele tzw. sztuki krytycznej. W latach 90. XX wieku jako młodzi artyści tworzyli prace komentujące sytuację społeczną, polityczną i ekonomiczną w Polsce po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Artyści w swoich pracach dokonują krytyki społecznej i wzywają do aktywizmu społeczeństwa.

Artyści są ponadto znani z prowadzenia działań o charakterze wspólnotowym, które przekraczają tradycyjne postrzeganie kwestii autorstwa dzieła sztuki na rzecz działań tworzących wspólnotę.

Podczas wspólnego pobytu w Japonii rozpoczęli cykl prac na papierze, które budowali za pomocą tuszu i stempli. Od 2017 roku tworzą kolaże, w których podejmują złożoną i różnorodną tematykę.

Kolaże autorstwa tego duetu artystycznego składają się z fragmentów zdjęć i ilustracji, które są rozbudowane o warstwę malarską. Dużą rolę odgrywa w tych kompozycjach faktura i kontrasty barw. Kolaże często podejmują problemy związane ze sztuką i kulturą, prowokując odbiorcę do pogłębionej refleksji.

ALTHAMER-ŻMIJEWSKI- biografie artystów

Paweł Althamer urodził się w 1967 roku w Warszawie. Jest rzeźbiarzem, performerem i twórcą instalacji oraz prac audiowizualnych. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Biografia Pawła Althamera dostępna jest na podstronie artysty [ZOBACZ]

Artur Żmijewski urodził się w 1966 roku w Warszawie. Artysta zajmuje się sztuką wizualną, jest jednym z czołowych reprezentantów sztuki krytycznej w Polsce. Ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Biografia Artura Żmijewskiego dostępna jest na podstronie artysty [ZOBACZ]

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»