ALTHAMER Paweł

Paweł Althamer urodził się 12 maja 1967 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1988-1993 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową stworzył pod kierunkiem Grzegorza Kowalskiego. Wraz z Katarzyną Kozyrą, Jackiem Adamasem i Jackiem Markiewiczem współtworzył w latach 90. ugrupowanie artystyczne "Pracownia Kowalskiego".

Twórczość Pawła Althamera

Paweł Althamer zajmuje się rzeźbą, performance’em, tworzeniem instalacji i filmów artystycznych. Prowadzi warsztaty artystyczne dla członków Grupy Nowolipie, z którą współpracuje także w swoich projektach.

W każdym z podejmowanych przez niego działań artystycznych ważną rolę odgrywa rzeźba. Artysta w swoich działaniach łączy różne formy wypowiedzi artystycznej. Przykładem tego jest projekt "Raj" – ogród-rzeźba zlokalizowany na terenie warszawskiego Bródna i współtworzony wraz z mieszkańcami dzielnicy. Projekt łączył w sobie cechy sztuki ziemi i performance’u.

W swojej twórczości Paweł Althamer zaciera granicę pomiędzy tym co jest indywidualne i społeczne, osobiste a publiczne. Artysta tworzy z jednej strony realistyczne kompozycje rzeźbiarskie z nietrwałych materiałów, performatywne interwencje w rzeczywistość, jak i projekty wymagające zaangażowania wielu ludzi. Wielokrotnie w pracach rzeźbiarskich artysty powraca zagadnienie ludzkiego ciała, które jest wykonane za pomocą organicznych materiałów jak słoma, wosk czy włosy.

Paweł Althamer jest artystą dla którego ważne jest zagadnienie wspólnoty ludzi, stąd też jego zainteresowanie rzeźbą społeczną i działaniami o charakterze społecznym.

Paweł Althamer - wyróżnienia i wystawy

Artysta współpracował z wieloma artystami i instytucjami kultury na całym świecie. Jest laureatem Nagrody im. Vincenta van Gogha oraz Specjalnej Nagrody Kreatora Kultury przyznanej przez jury "Paszportu" Polityki (2010).

Od 1991 roku wystawiał swoje prace wraz z innymi studentami i absolwentami pracowni Grzegorza Kowalskiego. Artysta eksponował swoje prace na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»