ŻMIJEWSKI Artur

ARTUR ŻMIJEWSKI

Artur Żmijewski urodził się 26 maja 1966 roku w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. W latach 1990-1995 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obronił dyplom w pracowni Grzegorza Kowalskiego. W latach 1993–1997 razem z Moniką Zielińską i Katarzyną Kozyrą wydawał czasopismo "Czereja". W 2007 roku artysta opublikował zbiór wywiadów z różnymi twórcami pt. "Drżące ciała".

Twórczość Artura Żmijewskiego

Artur Żmijewski w latach dziewięćdziesiątych XX wieku należał do czołowych artystów działających w nurcie sztuki krytycznej. Artysta wówczas podejmował problematyką ciała i inności.

W swoich działaniach Artur Żmijewski stara się ukazać społeczności wykluczone i niezauważane w przestrzeni publicznej. Porusza przy tym tematy tabu starając się silnie oddziałać na odbiorców swoich prac.

Artysta pomimo początkowego zainteresowania rzeźbą poszedł w swojej twórczości w kierunku fotografii, filmu i instalacji artystycznych.

Artur Żmijewski - wyróżnienia i wystawy

W 2010 roku Artur Żmijewski został wyróżniony prestiżową nagrodę Ordway, z kolei w 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Artysta wielokrotnie brał udział w wystawach w kraju i za granicą. Jego realizacje można było zobaczyć m.in. w Lipsku (2003), Londynie (2003), na Międzynarodowym Biennale w Wenecji (2005) i Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2009-2010).

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»