STYKA Adam

ADAM STYKA

Adam Styka

Adam Styka
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Adam Styka urodził się w 1890 roku w Kielcach, zmarł w 1959 roku w Nowym Jorku. Pochodził z artystycznej rodziny, był synem Jana Styki i bratem Tadeusza Styki. Pierwszych lekcji rysunku udzielał mu ojciec. Początkowo podjął studia matematyczno-inżynierskie, jednak ostatecznie zrezygnował i skierował się w stronę sztuki. W latach 1908-1912 uczył się na paryskiej École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. Ukończył również akademię wojskową we francuskim Fontainebleau.

W trakcie I wojny światowej służył w armii francuskiej w jednostce gen. Józefa Hallera, za co otrzymał obywatelstwo francuskie, odznaczenie Krzyża Zasługi oraz pomoc finansową od rządu na realizowanie plenerów artystycznych do francuskich kolonii północnoafrykańskich (Maroka, Tunisu i Algieru).

Po II wojnie światowej artysta zamieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Twórczość Adama Styki

Artysta zajmował się malarstwem i ilustratorstwem. Ilustracje jego autorstwa były zamieszczone m.in. w wydaniach powieści W pustyni i w puszczy oraz Quo vadis?. W swoim malarstwie artysta przedstawiał przede wszystkim sceny rodzajowe osadzone w afrykańskiej i bliskowschodniej scenerii oraz portrety. Adam Styka na swoich płótnach stosował intensywną i kontrastową gamę barwną, oraz ciekawe efekty światłocieniowe.

Artysta tworzył również obrazy o tematyce religijnej oraz pejzaże przedstawiające krajobraz Meksyku i Arizony ukazujące życie tamtejszej rdzennej ludności.

Adam Styka - wystawy i zbiory

Adam Styka swoje obrazy prezentował przeważnie za granicą. Twórczość artysty już za jego życia cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Prace Adama Styki obecnie znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA STYKI

niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»