STYKA Jan

 

JAN STYKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Jan Styka

 

Jan Styka
[Źródło: NAC]

 

 

Jan Styka urodził się w 1858 roku we Lwowie, zmarł w 1925 roku w Rzymie. Studia artystyczne rozpoczął w 1877 roku na Akademii Wiedeńskiej, następnie kontynuował ją w Rzymie. W roku 1882 przeniósł się do Krakowa i przez trzy lata doskonalił warsztat na Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Po zakończeniu edukacji we Lwowie, później w Paryżu, by ostatecznie w 1910 roku przenieść się do Włoch. Artysta chętnie podróżował, odwiedził np. Grecję, Palestynę i Stany Zjednoczone.Był członkiem Akademii Świętego Łukasza w Rzymie. Uczestniczył m.in. w Salonach Paryskich oraz Wystawie Światowej w Saint Louis.

Jan Styka jest znany przede wszystkim jako współtwórca panoram: „Męczeństwo chrześcijan w cyrku Nerona”, „Ukrzyżowanie” (powstałe dla Forest Lawn Memorial Park w Los Angeles), „Golgota”, „Panorama Racławicka”, a także namalowana na zamówienie węgierskie „Bem-Petofi”. Artysta malował również bliskie akademizmowi obrazy o treściach alegorycznych, sceny o tematyce batalistycznej oraz religijnej, często czerpał także z historii starożytnej i eposów Homera. Odrębną dziedziną jego twórczości są znakomite, oddające rys charekterologiczny portrety powstałe na zamówienia papieża, polityków i artystów.
Poza malarstwem Jan Styka zajmował się także grafiką użytkową i ilustratorstwem, był autorem oprawy graficznej wydania "Quo vadis?" Henryka Sienkiewicza.

Dzieła artysty cechuje subtelność w przedstawieniu postaci („Pieta”, „Nimfa Kalipso odnajduje Odysa”) oraz nastrojowość osiągana za pomocą długich, rozmywających kontury pociągnięć pędzla. Elementy natury w scenach batalistycznych oddane są niezwykle precyzyjnie, natomiast w scenach rodzajowych malarsko lub wręcz impresjonistycznie, co dodatkowo nadaje specyficzny klimat jego obrazom.

Dzieła artysty znajdują się w licznych kolekcjach na całym świecie, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Muzeum na Zamku w Łęczycy.

Dwaj synowie artysty - Tadeusz oraz Adam Styka, również zostali malarzami.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»