SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam BIO

Tytuł:

Kraków - zespół trzech podkolorowanych cynkografii

Technika:cynkografia podkolorowana akwarelą i gwaszem, papier naklejony na papier
Wymiary:10 x 10 cm (każda grafika)
20 x 16,5 cm (każdy arkusz)
21,5 x 18 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: l.d. "S.F. Adam" ("Brama Floriańska"); l.d. "F.S. Adam" ("Ratusz na Rynku Głównym"); "S.F. Adam" ("Wawel")
Lokalnie widoczne ślady zalania na arkuszach.
niedostepny

ADAM SETKOWICZ

Adam Setkowicz urodził się 1876 roku w Krakowie, zmarł tamże w roku 1945. W latach 1891-1894 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1897-1898 kształcił się u Teodora Axentowicza.

Twórczość Adama Setkowicza

Adam Setkowicz tworzył sceny rodzajowe, które są osadzone w wiejskim krajobrazie. Tłem dla tych przedstawień czynił realia podkrakowskich, kresowych oraz beskidzkich miejscowości. Artysta malował również sceny religijne, alegoryczne, martwe natury i widoki architektury.

Artysta tworzył przeważnie obrazy o niewielkich formatach w technice akwareli i farby olejnej. Adam Setkowicz w swojej twórczości nawiązywał do malarstwa Józefa Brandta czy Juliana Fałata. Jest to szczególnie zauważalne w sposobie ukazania dynamiki pędzących koni oraz przyglądaniu się życiu wsi. Poza twórczością stricte artystyczną zajmował się także grafiką użytkową.

Artysta współpracował z wydawnictwem "Salon Malarzy Polskich", dla którego tworzył karty pocztowe, które ukazywały świąteczne oraz patriotyczne motywy.

Wystawy i zbiory prac Adama Setkowicza

W 1933 roku prace artysty były prezentowane na wystawie w Piotrkowie Trybunalskim. Na przełomie 2020 oraz 2021 roku Muzeum Krakowa przeprowadziło wystawę monograficzną dedykowaną postaci Adama Setkowicza.

Obrazy artysty znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach i zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Lesznie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ADAMA SETKOWICZA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»