BUNSCH Adam

BUNSCH Adam
BUNSCH AdamBUNSCH Adam
Tytuł:

Las (1938)

Technika:pastel, papier
Wymiary:68 x 49 cm
73 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Adam Bunsch 1938."
Opisany p.d.: "703."
Na odwrocie oprawy opinia Leszka Ludwikowskiego z 1977 roku.
zapytaj o cenę

ADAM BUNSCH

Adam Bunsch urodził się w 1896 roku w Krakowie, zmarł w 1969 roku Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1914 roku w Wiedniu, ale po roku zrezygnował ze studiów. W latach 1917-1921 ponownie studiował, tym razem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie był uczniem Józefa Mehoffera. Po zdobyciu uprawnień w zawodzie nauczyciela rysunków w szkołach średnich wyjechał do Bielska, gdzie pracował w Państwowej Szkole Przemysłowej.
Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku Adam Bunsch służył w wojsku, później opuścił Polskę, osiedlając się w Anglii, gdzie kontynuował służbę wojskową. Podczas II wojny światowej czasami podpisywał swoje prace pseudonimem "Andrzej Wart". Po zakończeniu wojny wrócił do Krakowa. Podróżował po Europie odwiedzając np. Grecję, Anglię, Francję, Włochy i Austrię.
Był współzałożycielem krakowskiej Grupy Dziesięciu.

Malarstwo Adama Bunscha

Początkowo twórczość Adama Bunscha nawiązywała do estetyki Młodej Polski i cechowała się symbolicznym znaczeniem. Z czasem jego prace nabrały bardziej realistycznych form, a w latach 40. artysta skłonił się ku koloryzmowi. W swojej sztuce Adam Bunsch często poruszał tematykę wojenną i religijną, przedstawiał biblijne sceny we współczesnych mu realiach. Malował portrety, pejzaże, góry i sceny marynistyczne używając akwareli, oleju, pasteli oraz tworząc drzeworyty.
Adam Bunsch, podobnie jak jego mistrz - Józef Mehoffer, zajmował się również malarstwem monumentalnym - polichromią, mozaiką i witrażem. Poza malarstwem Adam Bunsch był aktywny jako krytyk sztuki i dramaturg.

Adam Bunsch - wystawy i kolekcje

Adam Bunsch regularnie prezentował swoje dzieła publiczności, nie tylko w ramach wystaw organizowanych przez Grupę Dziesięciu, ale również na innych ekspozycjach w kraju, (np. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu), a także poza granicami Polski.

Twórczość Adama Bunscha jest obecna w wielu kolekcjach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Okręgowego Bydgoszczy, a także w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

 

Poszukujemy prac artysty
x
«
»