galeria sztuki attis


jak kupić

Wystawy

media o nas

nowe

aktualności

usługi

jak sprzedać

O Galerii

Kontakt

samp   cinoa

GROTTGER Artur


Autor: GROTTGER Artur
Tytuł: Studium postaci do pracy "W drodze na Syberię"
Technika:akwarela, podrysowanie ołówkiem,
papier naklejony na tekturę
Wymiary:31,5 x 22 cm (wymiary papieru)
36 x 26 cm (wymiary kartonu)
63 x 48 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:[Zdjęcie pracy]
Sygnowany l.d.: "A. Grottger"
Akwarela prezentuje studium postaci do pracy pt. "W drodze na Syberię" 1867 r. (Zbiory Muzeum Narodowe w Poznaniu).
W 1867 roku, artysta w liście do narzeczonej Wandy Monné opisywał pracę nad rysunkiem przedstawiającym pochód na Sybir: "Na rysunku trzech biedaków ze śniegu wyrosło. Będzie ich mniej więcej ze trzydziestu kilku tak dużych, że w głowie każdego wyrazić coś wypadnie. Zadanie dosyć trudne, jedną myśl trzydzieści razy napisać, a zawsze inaczej..." (fragment listu Grottgera do narzeczonej, Paryż 9 I 1867, Arthur i Wanda, t. II) Przytoczony fragment listu odnosi się opisu grupy postaci znajdującej się w lewej części kompozycji: "W drodze na Syberię". Grupa ta jest analogiczna do mężczyzn przedstawionych w studium postaci na opisywanej akwareli.
(Agnieszka Stefańczyk - historyk sztuki)
Bibliografia: 1. Jadwiga Puciata-Pawłowska "Artur Grottger", Toruń 1962, s. 162.
2. Magdalena Czapska-Michalik, "Artur Grottger" (1837-1867), Kolekcja Ludzie Czasy Dzieła, 2007, s. 41.
zapytaj o cenę


Praca oprawiona

GROTTGER Artur

Autor: GROTTGER Artur
Tytuł: Sybiracy
Technika:litografia, papier
Wymiary:42 x 43 cm (wymiary grafiki)
54 x 65,5 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Tekst znajdujący się pod kompozycją:
l.d. - "Rysował Artur Grottger",
p.d. - "Litogr. Józef Bauer w Wiedniu",
c. - "Sybiracy | Towarzystwo Przyjaciół sztuk Pięknych we Lwowie, swoim Członkom za rok 1869/70. Oryginał jest własnością hr. Alfonsyny Dzieduszyńskich we Lwowie.| Odciskano w Reiffensteina i Röscha w Wiedniu."
zapytaj o cenę


GROTTGER Artur

ARTUR GROTTGER urodził się w 1837 roku w Ottyniowicach, zmarł w 1867 r. w Amélie-les-Bains. Studiował we Lwowie w latach 1848-52, następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1852-54) oraz
w Akademii w Wiedniu (1855-58). Współpracował wówczas z czasopismami
"Mussustunden" i "Illustrierte Zeitung". Artysta przebywał w Monachium gdzie widział kartony W. Kaulbacha i M. von Schwinda. Artysta w 1866 roku zaręczył się we Lwowie z Wandą Monné.

Przebywając w Paryżu nawiązał kontakty z polską kolonią. Warto wspomnieć, że malarzowi w ukończeniu kartonów do cyklu "Wojny" pomagał Jean Léon Gérôme. Stan zdrowia Artura Grottgera spowodował, że musiał się przenieść do południe Francji do Pau a następnie do Amélie-les-Bains, gdzie w 1867 roku zmarł.

Artysta w Brat artysty Jarosław rostał zesłany na daleką Syberię. W twórczości Grottgera pojawił się temat zesłańców w drodze na Syberię lub sceny pracy np. w dziełach rysunkowych i olejnych: Pochód na Sybir, W kopalni, Sybiracy, Z krzyżem po śniegu, Etap zesłańców. Wiemy, że artysta chciał poznać szczegóły życia zesłańców, czytał "Jasieńczyka 10 lat niewoli na Syberii".

Dzięki korespondencji artysty ze swoją narzeczoną Wandą Monné wiemy o jego pracy nad rysunkiem "W drodzę na Sybirię" (1867). W jednym z listów czytamy:

"Chcę zrobić rysunek dosyć duży, bo jak trzy razy moje zwykle, największe, węglem, przedstawiające ten moment kiedy właśnie na stację na Syberii przybył etap złożony z biednych naszych mizeraków, wciągnięty w długą linię stoi...ponad nimi wszystko zimne i ciemne, pod nimi biało, a przy nich żałobnie i czarno! Cieszę się na kilkadziesiąt tych pięknych twarzy, wynędzniałych a pełnych rezygnacji i odwagi, na cały szereg owych postaci mizernych z pozoru a tak wspaniałych na duszy!"

(fragment listu Grottgera do narzeczonej, Paryż 30 XII 1866, Arthur i Wanda, t. II, s. 12; Paryż 9 I 1867, Arthur i Wanda, t. II, s. 31, 34 (za Jadwiga Puciata-Pawłowska "Artur Grottger", Toruń 1962, s. 162)


Jeżeli chcą Państwo być informowani o dodaniu nowych prac artysty proszę podać e-mail

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij