GROTTGER Artur

GROTTGER Artur BIO

Tytuł:

Studium postaci do pracy "W drodze na Syberię"

Technika:akwarela, podrysowanie ołówkiem,
papier naklejony na tekturę
Wymiary:31,5 x 22 cm (wymiary papieru)
36 x 26 cm (wymiary kartonu)
63 x 48 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Grottger"
Akwarela prezentuje studium postaci do pracy pt. "W drodze na Syberię" 1867 r. (Zbiory Muzeum Narodowe w Poznaniu).
W 1867 roku, artysta w liście do narzeczonej Wandy Monné opisywał pracę nad rysunkiem przedstawiającym pochód na Sybir: "Na rysunku trzech biedaków ze śniegu wyrosło. Będzie ich mniej więcej ze trzydziestu kilku tak dużych, że w głowie każdego wyrazić coś wypadnie. Zadanie dosyć trudne, jedną myśl trzydzieści razy napisać, a zawsze inaczej..." (fragment listu Grottgera do narzeczonej, Paryż 9 I 1867, Arthur i Wanda, t. II) Przytoczony fragment listu odnosi się opisu grupy postaci znajdującej się w lewej części kompozycji: "W drodze na Syberię" (fragment pracy). Grupa ta jest analogiczna do mężczyzn przedstawionych w studium postaci na opisywanej akwareli.
(Agnieszka Stefańczyk - historyk sztuki)
Bibliografia: 1. Jadwiga Puciata-Pawłowska "Artur Grottger", Toruń 1962, s. 162.
2. Magdalena Czapska-Michalik, "Artur Grottger" (1837-1867), Kolekcja Ludzie Czasy Dzieła, 2007, s. 41.
* Praca jest reprodukowana w nr 11-12, 2017 czasopisma "Spotkania z Zabytkami" w artykule na temat twórczości artysty: "W sto osiemdziesiątą rocznicę urodzin i sto piećdziesiątą śmierci Artura Grottgera" (s. 30-31)
niedostepny

ARTUR GROTTGER - NOTA BIOGRAFICZNA

Artur Grottger urodził się w 1837 roku w Ottyniowicach, zmarł w 1867 roku w Amélie-les-Bains. Studiował we Lwowie w latach 1848-52, następnie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1852-54) oraz w Akademii w Wiedniu (1855-58). Współpracował wówczas z czasopismami "Mussustunden" i "Illustrierte Zeitung". Przebywał w Monachium gdzie widział kartony W. Kaulbacha i M. von Schwinda. Artysta w 1866 roku zaręczył się we Lwowie z Wandą Monné. Będąc w Paryżu nawiązał kontakty z polską kolonią. Warto wspomnieć, że malarzowi w ukończeniu kartonów do cyklu "Wojny" pomagał Jean Léon Gérôme. Stan zdrowia Artura Grottgera spowodował, że musiał się przenieść do południe Francji do Pau a następnie do Amélie-les-Bains, gdzie w 1867 roku zmarł.

Brat artysty Jarosław został zesłany na daleką Syberię. W twórczości Grottgera pojawił się temat zesłańców w drodze na Syberię lub sceny pracy np. w dziełach rysunkowych i olejnych: "Pochód na Sybir", "W kopalni", "Sybiracy", "Z krzyżem po śniegu", "Etap zesłańców". Wiemy, że artysta chciał poznać szczegóły życia zesłańców, czytał "Jasieńczyka 10 lat niewoli na Syberii". Dzięki korespondencji artysty ze swoją narzeczoną Wandą Monné wiemy o jego pracy nad rysunkiem "W drodze na Syberię" (1867). W jednym z listów czytamy: "Chcę zrobić rysunek dosyć duży, bo jak trzy razy moje zwykle, największe, węglem, przedstawiające ten moment kiedy właśnie na stację na Syberii przybył etap złożony z biednych naszych mizeraków, wciągnięty w długą linię stoi...ponad nimi wszystko zimne i ciemne, pod nimi biało, a przy nich żałobnie i czarno! Cieszę się na kilkadziesiąt tych pięknych twarzy, wynędzniałych a pełnych rezygnacji i odwagi, na cały szereg owych postaci mizernych z pozoru a tak wspaniałych na duszy!" (fragment listu Grottgera do narzeczonej, Paryż 30 XII 1866, Arthur i Wanda, t. II, s. 12; Paryż 9 I 1867, Arthur i Wanda, t. II, s. 31, 34 (za: Jadwiga Puciata-Pawłowska, Artur Grottger, Toruń 1962, s. 162)).

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»