JÓZEFCZYK Zygmunt

 

ZYGMUNT JÓZEFCZYK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zygmunt Józefczyk urodził się 1881 roku w Krakowie, zmarł w 1966 roku. Studiował krótko (1909-1910) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Leona Wyczółkowskiego oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Karierę wystawienniczą zaczął wcześnie, już na studiach jego prace prezentowane były na ekspozycjach w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, później malarz wystawiał w krakowskim Domu Artysty, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych i na ekspozycjach Związku Polskich Artystów Plastyków, którego był członkiem od 1933 roku.

Malował obrazy, w których silnie widoczny wpływ jego nauczyciela, Leona Wyczółkowskiego oraz dalekie echa impresjonizmu. Zygmunt Józefczyk najczęściej podejmował tematykę scen rodzajowych i pejzaży, chętnie przedstawiał konie. Artysta interesował się również portretem, jest autorem licznych studiów fizjonomicznych chłopów i Hucułów.
Prace Zygmunta Józefczyka nierzadko były reprodukowane w czasopismach.

Obrazy artysty są częścią wielu kolekcji prywatnych, znajdują się również m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»