GRZYWACZ Zbylut

ZBYLUT GRZYWACZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbylut Grzywacz

Zbylut Grzywacz urodził się w 1939 roku w Krakowie, zmarł tamże w 2004 r. W latach 1957-1963 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Emila Krchy. Od 1972 roku pracował na macierzystej uczelni, w roku 1991 otrzymał tytuł profesorski. W latach 90. pracował w Katedrze Scenografii Wydziału Malarstwa. Od 1992 roku pracował jako pedagog w Szkole Rysunku i Malarstwa "Este" w Krakowie. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta, wspólnie z Leszkiem Sobockim, Maciejem Bieniaszem i Jackiem Waltosiem założył w Krakowie grupę artystyczną "Wprost", która od 1966 roku do połowy lat 80. zaprezentowała 20 wystaw. Malarz w stanie wojennym uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W 1983 otrzymał Nagrodę Kulturalną podziemnej "Solidarności". Twórczość artysty oscyluje w wokół stylu nowej figuracji, która ewoluowała ku realistycznych środkom ekspresji.

Uprawiał sztukę zaangażowaną, odnosił się ze współczuciem do bolesnych ograniczeń ludzkiej egzystencji i krytycznie wobec rzeczywistości politycznej. W latach 80., w cyklach "Rekolekcje wiśnickie" i "Wiosna"82" pojawił się temat internowania artysty oraz wprowadzenia stanu wojennego. Innym, niezwykle ważnym tematem w twórczości artysty był akt kobiecy. Studia aktów wykonywał głównie przed naturą - zarówno w rysunku, jak i w malarstwie poszukując prawdy o życiu, którego symbolem jest kobieta, o ograniczeniu cielesności i przemijaniu, wreszcie o pragnieniu kobiety i ciągłym zbliżaniu się do zrozumienia jej tajemnicy. Mistrzostwo niewielkich rysunków z ostatnich lat życia ukazuje możliwości tego artysty - od ekspresyjnej deformacji po nastrój liryczny, od krzyku do szeptu.

Ważniejsze cykle malarskie i rzeźbiarskie: "Orantki", "Świadkowie", "Mówcy", "Utrwalone", "Człowiek bez jakości", "Lalki", "Opuszczona", "Domy", "Cykl wołowy", "Dwoje", "Kolejka", "Oddalona", "9 obrazów", "Przyjdź precz", "Skulone", "Metafizyka i mięso". Artysta miał blisko pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, wziął także udział w ponad stu wystawach w kraju (w latach 1982-89 w ramach Kultury Niezależnej) oraz w kilkudziesięciu wystawach międzynarodowych. Wybrane nagrody i wyróżnienia: 1967 – nagroda Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida dla grupy "Wprost"; 1972 – I nagroda na wystawie "Kronika rzeczywistości" w Galerii Pryzmat" w Krakowie; 1978 – Nagroda i Medal na wystawie "Polska – krajobraz, ludzie, idee" w Gdańsku, Dyplom i Medal na wystawie "Wizerunek człowieka współczesnego" w Sopocie, 1983 – Nagroda Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" za cykl obrazów z r. 1982; 1985 – Nagroda Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dla grupy "Wprost" za wystawę w Warszawie. Zbylut Grzywacz był również pisarzem oraz znanym kolekcjonerem minerałów i skamieniałości.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt