BETLEY Wojciech

 

WOJCIECH BETLEY

Wojciech Betley urodził się w 1867 roku w Warszawie, zmarł w 1920 w Krakowie. Edukację artystyczną rozpoczął w 1889 roku w Warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona, kontynuował zaś w latach 1890-1893 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Józefa Unierzyskiego. Swoje umiejętności doskonalił jeszcze później w Monachium u Karla Rauppa.

Artysta malował najczęściej w technice olejnej, wykonywał również rysunki i grafiki. Tworzył bardzo nastrojowe obrazy, w których poruszał tematykę religijną, pejzażową i patriotyczno-historyczną, malował akty oraz widoki architektury, często ukazywał zamczyska. Prace malarza były kilkukrotnie reprodukowane na pocztówkach i w albumach: w Skarbie architektury w Polsce wybitnego polskiego architekta doby historyzmu, Jana Sasa Zubrzyckiego oraz w pamiątkowym wydaniu Hołd Grunwaldowi. Wojciech Betley był też autorem projektów nalepek Towarzystwa Oświaty Ludowej.
Artysta prowadził również działalność pedagogiczną, wykładał na Uniwersytecie Ludowym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Pisał również powieści historyczne (m. in. Z Pieskowej Skały pod Grunwald. Fantazja na tle historycznem), do których samodzielnie projektował ilustracje.

Wojciech Betley pokazywał swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Salonie Krywulta i Salonie Kulikowskiego.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY WOJCIECHA BETLEYA

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»