GRYGNY Władysław

GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:

Piastunki

Technika:olej, akryl, pastel, ołówek, karton
Wymiary:69,5 x 100 cm
Uwagi:Sygnowany p.d.: "GRYGNY"
Widoczne naderwania kartonu i niewielkie ubytki malatury p.g. oraz uszkodzenie prawego górnego narożnika podłoża.
zapytaj o cenę
GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:

Kobieta z kokiem (1980)

Technika:olej, akryl, płótno
Wymiary:57 x 46 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "GRYGNY | 13.V.80R."
W środkowej części widoczne spękania malatury.
zapytaj o cenę
GRYGNY Władysław
GRYGNY WładysławGRYGNY Władysław
Tytuł:

Bez tytułu (Trzy postacie stojące tyłem) (1979)

Technika:olej, akryl, emulsja, płótno
Wymiary:71 x 53 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "GRYGNY79."
Obraz wymieniany i reprodukowany w katalogu: Sonia Wilk, Władysław Grygny. Nieznany nikomu, katalog wystawy prezentowanej w dniach 20.11.2015-27.03.2016 w Muzeum Śląskim w Katowicach, Katowice 2016, s. nn.
zapytaj o cenę

WŁADYSŁAW GRYGNY

Władysław Grygny urodził się w 1936 roku w miejscowości Nieledwia na Żywiecczyźnie, zmarł w 2018 roku. Przez większość swojego życia mieszkał na Śląsku, konkretnie w Chorzowie. Zawodowo był związany z kopalnią "Kleofas" w Katowicach, gdzie pracował jako technik elektryk. Przez pewien czas studiował e Akademii Ekonomicznej w Katowicach, jednak nigdy nie ukończył nauki. Zmęczony rutyną i odczuwający potrzebę twórczą, zrezygnował z etatowej pracy i zajął się sztuką - malarstwem, fotografią i muzyką, m.in. współpracował w tym okresie jako akustyk z zespołem Trubadurzy.
Brak wsparcia ze strony najbliższych, a także pierwsze objawy choroby psychicznej, spowodowały rozpad rodziny artysty i wycofanie się Władysława Grygnego z życia społecznego. Od tego momentu skupił się on na malarstwie. Jego twórczość początkowo nie budziła zainteresowania. Dopiero w 2011 roku zaczęto zwracać uwagę na sztukę Władysława Grygnego, a głównym jej promotorem stał się Jan Ostroga.

Malarstwo Władysława Grygnego

Głównym celem Władysława Grygnego był sam akt twórczy, przekładanie emocji i odczuć dzieło sztuki. Artysta po prostu komunikował się ze światem poprzez liczne obrazy i szkice.
W malarstwie Władysława Grygnego tematycznie dominują portrety, pejzaże i martwe natury. Wykorzystywał on różne techniki i podłoża, czasem zupełnie przypadkowe, jak np. znalezione gdzieś zasłony. W jego pracach widoczne jest upraszczanie kształtów i kolorów, najczęściej występuje stonowana, ciemna gama czystych barw.
Władysław Grygny tworzył także liczne szkice, zwane "notatkami filozoficzno-geometrycznymi". Łączyły one zapis słowny z artystyczną formą rysunku, czasem wzbogacaną o kolaż, zwykle w postaci chorzowskich znaczków pocztowych.

Władysław Grygny - wystawy i kolekcje

Prace Władysława Grygnego były prezentowane na wielu wystawach, zarówno w muzeach, jak i mniej prestiżowych wnętrzach - w kawiarniach czy hotelach. Pokazywano je w kraju i za granicą, np. w Art et Marges Musée w Brukseli, podczas Outsider Art Fair w Paryżu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie na przełomie 2015 i 2016 roku odbyła się wystawa monograficzna malarstwa Władysława Grygnego.

Obrazy Władysława Grygnego znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Obrazy artysty są też częścią kolekcji prywatnych, w tym zbiorów zgromadzonych przez Leszka Macaka.

Teksty na temat sztuki Władysława Grygnego:

"Tematyka obrazów jest różnorodna – są to głównie pejzaże, ale również portrety i martwe natury. Prace utrzymane są w mrocznym, tajemniczym klimacie, a ich stylistyka jest typowa (dla) twórców art brut. Różnorodne są też formaty prac, od małych obrazów na płótnie, papierze czy pilśni aż do dużych dzieł o wymiarach 180x120 cm i większych. Symptomatyczne jest to, że duże formy wykonane są po 1990 roku."

~ Jan Ostroga

[Cyt. za: idem, Władysław Grygny, [w:] Władysław Grygny / Outsider Art / Brut Now, katalog wystawy w Galerii Tak (27.04.2018-30.06.2018), Poznań 2018, s. 36.]

 

Poszukujemy prac artysty
x
«
»