BRZOZOWSKI Stefan

BRZOZOWSKI Stefan
BRZOZOWSKI StefanBRZOZOWSKI StefanBRZOZOWSKI Stefan
Tytuł:

Współczesna wieża Babel

Technika:tusz, gwasz, karton
Wymiary:24,5 x 17 cm
40 x 29,7 cm (wymiary z passe-partout)
Uwagi:Sygnowany p.d.: ".Brzozowski"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Bomba atomowa utrudnia znalezienie | wspólnego języka do porozumienia Narod. Zjed. | Współczesna wieża Babel"
zapytaj o cenę

 

STEFAN BRZOZOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

sefan brzozowski

 

Stefan Brzozowski
[Źródło: archiwum rodziny artysty]

 

Stefan Brzozowski urodził się w 1911 roku, zmarł w 1978 roku. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera.  Zajmował się malarstwem i rysunkiem. Malował w technice olejnej i akwarelowej, głównie martwe natury z kwiatami, pejzaże i widoki rodzinnego miasta. Rzadziej wykonywał kompozycje o charakterze rodzajowym, tworzył również karykatury. Stefan Brzozowski był mężem malarki Anny Maślakiewicz Brzozowskiej.

W obrazach Stefana Brzozowskiego widoczny jest wpływ malarstwa impresjonistów. Jego prace charakteryzują się dynamicznym sposobem prowadzenia pędzla, fakturowością, wrażeniowym ujmowaniem światłocienia oraz raczej stonowaną paletą barw rozświetlaną jasnymi akcentami. Artysta najbardziej znany jest z karykatur komentujących codzienne życie ludzi. Swoje prace Stefan Brzozowski publikował w czasopismach, m.in. w "Szpilkach", "Wróblach na dachu", "Dzienniku Polskim", "Echu Krakowa", "Filmie" czy magazynie "Światem".

Malarz pokazywał swoje prace np. na ekspozycjach Satyry, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, wystawie Grupy Twórczej Zachęta i wystawie "Plastycy w walce o pokój" (1971). W 1946 roku odbyła się wystawa indywidualna artysty.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»