PUCHALIK Stanisław

PUCHALIK Stanisław
PUCHALIK StanisławPUCHALIK Stanisław
Tytuł:

Pejzaż miasta o zachodzie słońca (1988)

Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:47 x 52 cm (w świetle passe-partout)
66 x 71 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "St. Puchalik | 88."
Cena:1750 zł
rezerwuj
PUCHALIK Stanisław
PUCHALIK StanisławPUCHALIK Stanisław
Tytuł:

Siewca (1985)

Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:57 x 40,5 cm (w świetle passe-partout)
74,5 x 57 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "St. Puchalik 85."
Cena:1250 zł
rezerwuj
PUCHALIK Stanisław
PUCHALIK StanisławPUCHALIK Stanisław
Tytuł:

Dachy i kopuły

Technika:pastel, karton
Wymiary:65,5 x 52 cm
61 x 47 cm (w świetle passe-partout)
84 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "St. Puchalik"
Cena:1500 zł
rezerwuj

STANISŁAW PUCHALIK

Stanisław Puchalik urodził się w 1939 roku w Jaśliskach, zmarł w 2012 roku. Ukończył Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a następnie studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 1966 roku uzyskał dyplom w pracowni profesor Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Przez wiele lat związany był z macierzystą uczelnią, gdzie pracował jako pedagog (od 1971 roku do 2009 roku). Prowadził pracownię rysunku oraz kierował Katedrą Kształcenia Ogólnoplastycznego na Wydziale Rzeźby. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora. Był członkiem ZPAP.

Stanisław Puchalik aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, organizując i prowadząc plenery malarskie, między innymi we Włoszech.

Malarstwo Stanisława Puchalika

Stanisław Puchalik często podejmował tradycyjne tematy w swojej twórczości. Malował pejzaże, weduty, sceny rodzajowe oraz portrety (często umieszczone we wnętrzach) i martwe natury, inspirował się literaturą. W swoich pracach stosował różne techniki, pastel był jedną z jego ulubionych, ale nie obce były mu również farby olejne.
Stanisław Puchalik był nie tylko doskonałym kolorystą, ale także zwracał dużą uwagę na zagadnienia światłocienia. Jego obrazy charakteryzują się ekspresyjną kreską, która nadaje im wyjątkowy charakter.

Stanisław Puchalik - wystawy, nagrody i kolekcje

Stanisław Puchalik od 1968 roku wystawiał swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, a wśród wyróżnień znajdują się Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka "Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej" oraz srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jego obrazy są częścią kolekcji prywatnych na całym świecie i znajdują się w renomowanych instytucjach, takich jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Muzea Watykańskie.

 

x
«
»