WYSOCKI Stanisław

WYSOCKI Stanisław BIO

Tytuł:

Tancerka

Technika:brąz
Wymiary:36,5 x 12,5 x 8,5 cm
Uwagi:Sygnowana i datowana z tyłu.: "Stan Wys | VIII/XII 2004"

OPIS PRACY:
Rzeźba "Tancerka" to kameralny, brązowy odlew. Przedstawia często podejmowany przez Stanisława Wysockiego temat, jakim jest przetworzona przez artystę postać kobieca. Przedstawiona figura została poddana geometryzacji i pewnemu uproszczeniu. "Tancerka" nie jest jednak pozbawiona obłości typowych dla kobiecej sylwetki, przez co forma rzeźby zachowuje miękką, dynamiczną linię.
Kompozycja w interesujący sposób łączy w sobie kilka sprzeczności. W pracy równoważy się ciężar brązu z subtelnym wychyleniem postaci w ruchu. Na grę przeciwieństw wpływa także kontrast gładkiej i partiami chropowatej faktury powierzchni dzieła.
Całość kompozycji dopełnia szlachetna kolorystyka brązu, miejscami polerowanego w celu podkreślenia wysublimowanej linii "Tancerki".
niedostepny

 

STANISŁAW WYSOCKI

Stanisław Wysocki urodził się w 1949 r. w Ełku. Początkowo studiował na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a po ukończeniu nauki przez pewien czas pracował na macierzystej uczelni. W 1978 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych Poznaniu. Od 1981 roku naukę kontynuował w Hochschule der Kunste w Berlinie, wówczas też odbył praktykę w berlińskiej odlewni rzeźby Hermann Noack Bildgiesserei. Dyplom obronił w 1986 roku.

Duży wpływ na ukształtowanie się twórczości Stanisława Wysockiego miała sztuka światowej sławy rzeźbiarza Henry'ego Moore'a, którego młody artysta miał okazję poznać w Berlinie i w którego pracowni studiował rzeźbę podczas krótkiego pobytu w 1990 roku w pracowni mistrza pod Londynem.

Stanisław Wysocki tworzy kameralne rzeźby z brązu. Głównym tematem jego prac jest kobieta, przedstawiana w częściowo uabstrakcyjnionej, zgeometryzowanej formie.
Artysta jest również autorem kompozycji monumentalnych, plenerowych, takich jak: "Powodzianka" na Moście Uniwersyteckim we Wrocławiu, Krzyż Sybiracki w kościele oo. Redemptorystów we Wrocławiu czy pomnik papieża Jana Pawła II w Gdańsku.

Rzeźba Stanisława Wysockiego cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności i kolekcjonerów. Artysta eksponował swoje prace na około 70 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu pokazach zbiorowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Danii czy Szwecji. Pierwsza indywidualna wystawa artysty miała miejsce w 1991 roku.
Stanisław Wysocki był niejednokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Nagrodę Wrocławia (2009) czy Nagrodę Kulturalną Śląska (2011).

Obecnie Stanisław Wysocki mieszka i tworzy we Wrocławiu.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY STANISŁAWA WYSOCKIEGO

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»