BUJNOWSKI Rafał

Rafał Bujnowski urodził się w 1973 roku w Wadowicach. Od 1993 roku studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1995 roku przeniósł się na Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończył w 2001 roku. W czasie studiów stworzył wraz z Markiem Firkiem, Marcinem Maciejowskim, Wilhelmem Sasnalem i Józefem Tomczykiem "Kurosawą" Grupę Ładnie, działającą w latach 1996-2000. W okresie od 1998 do 2001 roku prowadził w Krakowie Galerię Otwartą, w ramach której reklamował swoje prace na billboardach miejskich, nadając im przez to wymiar marketingowy i oferując sztukę jako zmultiplikowany towar. Celem tego działania było wyśmianie elitarności dzieła sztuki i zaakcentowanie jego powtarzalności, a także dostępności rynkowej i ceny.
W czasach studiów artysta prowadził też manufakturę artystycznych T-shirtów.
Od 2000 roku indywidualne wystawy Bujnowskiego organizują liczne instytucje w kraju i za granicą, m.in. Galeria Raster w Warszawie, Window Gallery w Londynie, Institut Polonais w Paryżu, Goethe Institut w Krakowie i Johen Galerie w Berlinie.

Rafał Bujnowski jest artystą wszechstronnym. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, instalacją i akcją artystyczną oraz filmem wideo.
Początkowo Bujnowski posługiwał się głównie techniką linorytu, odtwarzając proste przedmioty, takie jak grzebień, nóż czy wieszak.
Później trzonem jego twórczości stało się przede wszystkim malarstwo, którego tematem są najczęściej przedmioty wyjęte z codzienności (np. kasety, cegła, mydło, naczynia), powtarzane, wielokrotnie malowane z pewną dozą graficzności i z zachowaniem ich naturalnych rozmiarów. Artysta, za pomocą takich środków wyrazu i łączenia dzieł w serie, podkreśla antyunkiatowy wymiar sztuki. W dowcipny, zahaczający o miano absurdu sposób poddaje próbie tradycyjne konwencje malarskie. Najbardziej znaną pracą Bujnowskiego jest stworzony w 33 kopiach wizerunek papieża Jana Pawła II.
Artysta porusza również problem mimetyczności, tworząc hiperrealistyczne kopie przedmiotów i doprowadzając ważne w historii sztuki pojęcie mimesis do absurdu. Bujnowski maluje także portrety (np. cykl przedstawiający górników, „Schemat malowania papieża”) oraz abstrakcje. W tym ostatnim aspekcie szczególnie interesuje go poszukiwanie granicy między malarstwem abstrakcyjnym a figuratywnym, realizowane najczęściej w monochromatycznej kolorystyce.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»