KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy BIO

Tytuł:

Spotkanie na zwiadach (1935)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:40 x 29,7 cm
47 x 36,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1935"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z herbem rodu Kossaków i wpisanym numerem "0246".
niedostepny

JERZY KOSSAK - biografia

Jerzy Kossak

 

Jerzy Kossak
[źródło: NAC]

 

Jerzy Maciej Stefan Kossak urodził się na Kossakówce w Krakowie w 1886 roku, zmarł w tamże w roku 1955 i został pochowany w rodzinnym grobowcu Kossaków na Cmentarzu Rakowickim. Był kolejnym malarzem z artystycznego rodu Kossaków. Uczył się w pracowni ojca Wojciecha i dziadka Juliusza. W latach 20. XX wieku malował z ojcem obrazy rodzajowe i portrety na zamówienie ziemiaństwa. Tworzył także dla jednostek wojskowych, klubów oficerskich i organizacji kombatanckich, m.in. na zamówienie 4 pułku ułanów zaniemeńskich w Wilnie. W swoim malarstwie kontynuował rodzinne tendencje do tworzenia scen batalistycznych.

Jerzy Kossak - malarstwo


Jerzy Kossak malował obrazy z pewną dozą schematyzmu, często powtarzając te same ujęcia. Ten odłam jego twórczości powstawał „masowo” w celach typowo zarobkowych. Malarstwo to cieszyło się tak dużą popularnością, że artysta zatrudniał grupę asystentów pomagających mu w malowaniu. Z drugiej strony malarz tworzył również obrazy o wysokiej klasie artystycznej, malowane rzetelnie, samodzielnie komponowane i dopracowywane z dbałością o szczegóły. Jedne z najlepszych prac artysty powstały w latach 1929-1939.


Jerzy Kossak najczęściej tworzył w technice olejnej na płótnie lub tekturze. Posługiwał się nasyconą gamą barwną i silnymi kontrastami, z kolei za pomocą rozbudowanego krajobrazu oddawał nastrój pory dnia lub roku. Artysta interesował się zagadnieniem realistycznego przedstawienia ruchu na obrazie, który starał się ukazywać poprzez długie i energiczne pociągnięcia pędzla.

Artysta stworzył wiele przedstawień bitew z okresu I i II Wojny Światowej. Popularna w jego twórczości była również tematyka obyczajowa tj. motyw ułana i dziewczyny oraz sceny z polowań. Poza tematami osadzonymi w historii, Jerzy Kossak podejmował również prace podejmujące wątki z celtyckich i starogermańskich legend, a także baśni i ballad Adama Mickiewicza.

Jerzy Kossak - wystawy

W roku 1911 na wystawach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz w Krakowie miał miejsce debiut wystawienniczy artysty. W kolejnych latach prace malarza można było zobaczyć na wystawach m.in. w Lublinie, we Lwowie oraz w Wilnie. Ponadto obrazy artysty były prezentowane za granicą w Buffalo (1932) oraz w Berlinie (1937). Od lat 30. prace Jerzego Kossaka brały udział w wielu wystawach „Trzech generacji Kossaków”.

Prace autorstwa Jerzego Kossaka znajdują się obecnie w wielu kolekcjach prywatnych, a także w zbiorach muzeów i instytucji, m. in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie, Muzeum Krakowa, Klubu Lotników Polskich w Nottingham czy Instytutu W. Sikorskiego w Londynie.

 

Jerzy Kossak - teksty o twórczości

"Malarstwem zajmował się również Jerzy Kossak, najstarszy z trójki "cudownych dzieci" Wojciecha i Marii Kossaków. Przez dziadka i ojca przeznaczony na spadkobiercę sławnego imienia w trzecim pokoleniu Kossakowskiej dynastii. Od wczesnego dzieciństwa zdradzał zainteresowania i zdolności plastyczne, które oczywiście formowały się w atmosferze rodzinnego domu, sprzyjającej rozwojowi upodobań artystycznych wszystkich dzieci.(...) Jerzy Kossak mieszkał i tworzył w Krakowie przez góra pół wieku.(...) Twórczość Jerzego Kossaka, zamykająca ciągłość dziedzictwa artystycznego rodziny, była w okresie międzywojennym spopularyzowana (tak samo jak i Wojciecha Kossaka) przez liczne reprodukcje, ilustracje książkowe i karty pocztowe. (...) W niejednym polskim domu do dziś przechowuje się pieczołowicie stare albumy z barwnymi pocztówkami wyobrażającymi konnych ułanów, kawaleryjskie szarże, symboliczne wizje z postacią Napoleona."

- Janina Zielińska, Juliusz Wojciech Jerzy Kossakowie, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa, s. 80-82.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»