BENEDYKTOWICZ Janusz

BENEDYKTOWICZ Janusz BIO

Tytuł:

Collegium Maius (1939)

Technika:akwaforta, papier, edycja 14/27
Wymiary:19 x 11,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
35,5 x 27 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

JANUSZ BENEDYKTOWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Janusz Benedyktowicz urodził się w 1918 roku, zmarł w 2001 roku. Pochodził z artystycznej rodziny. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z odznaczeniem obronił w 1951 roku. Zajmował się przede wszystkim grafiką i malarstwem, rzadziej medalierstwem, ekslibrisem i typografią reklamową. Tworzył pejzaże, widoki architektury i martwe natury. W jego twórczości graficznej często uwidaczniała się inspiracja sztuką ludową. Był także autorem opracowań naukowych dotyczących liternictwa i typografii.

Był laureatem Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Nagrody im. Brata Alberta (1975).

Jako artysta związany z Krakowem w swoich pracach często ujmował w sposób realistyczny widoki tego miasta. Janusz Benedyktowicz wykonywał również grafiki o tematyce religijnej, głównie dewocyjne. Malarz podejmował niekiedy tematykę animalistyczną, malował pejzaże, niekiedy sięgał po motywy Science-Fiction. Artysta wykonywał też kompozycje erotyczne, malował zarówno konkretne sceny, jak i intymne kobiece akty i utrzymane w konwencji pop-artu, kubizujące wizerunki nagich kobiet o nieco żartobliwym wyrazie.

Uczestniczył w ponad 100 wystawach w Polsce i na świecie, m.in. w Międzynarodowym Biennale Grafiki (1962, 1964) i Wystawie Grafiki Reklamowej w warszawskiej Zachęcie (1962). W 2016 roku w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie prezentowana była wystawa „Z twórczości rodziny Benedyktowiczów”, na której zaprezentowano prace Janusza Benedyktowicza, jego dziadka, Ludomira oraz dzieci, Anny i Mirosława.

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»