BERDYSZAK Jan

JAN BERDYSZAK

Jan Berdyszak urodził się w 1934 roku w Zaworach, zmarł 18 września 2014 r. w Poznaniu. W latach 1952-1958 studiował rzeźbę na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W tym samym czasie samodzielnie prowadził studia nad nad malarstwem i grafiką. Od 1965 roku artysta pracował na macierzystej uczelni, zaś w latach 1984-1987 pełnił funkcję prorektora.

Twórczość Jana Berdyszaka

Artysta poza rzeźbą tworzył również malarstwo, grafikę, instalacje artystyczne i scenografie teatralne. W swoich pracach malarskich poruszał problem ukazania przestrzeni na płótnie. W swojej sztuce przełamywał schematy związane z ukazaniem głębi na dwuwymiarowej płaszczyźnie.

Jerzy Berdyszak tworzył liczne cykle, które składały się zarówno z obrazów, rzeźb oraz instalacji artystycznych. Artysta skupiał się na problematyce pustki w obszarze dzieła i relacji między wnętrzem i zewnętrzem.

Jan Berdyszak - wyróżnienia i wystawy


Jerzy Berdyszak już w okresie studiów był nagradzany za swoją działalność artystyczną. Artysta był laureatem m.in. III nagrody na Ogólnopolskiej Międzyuczelnianej Wystawie Grafiki i Rysunku Kół Naukowych (1956), Nagrody Artystycznej Klubu "Od Nowa" (1960) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (1978).

Prace Jerzego Berdyszaka były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Indiach, Norwegii, Grecji i Meksyku.

Prace Jana Berdyszaka w zbiorach muzealnych

Prace artysty obecnie można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Staatliches Museum w Berlinie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA BERDYSZAKA

niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»