BERDYSZAK Jan

BERDYSZAK Jan
BERDYSZAK JanBERDYSZAK JanBERDYSZAK Jan
Tytuł:

Z cyklu "Koła podwójne" (1963)

Technika:gwasz, papier milimetrowy
Wymiary:41,5 x 29,6 cm 52,5 x 42,3 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "JAN | BER | DYSZ | AK | 1963"
Niewielkie przerwanie krawędzi arkusza l.śr.
zapytaj o cenę

JAN BERDYSZAK

Jan Berdyszak urodził się w 1934 roku w Zaworach, zmarł 18 września 2014 r. w Poznaniu. W latach 1952-1958 studiował rzeźbę na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W tym samym czasie samodzielnie prowadził studia nad nad malarstwem i grafiką. Od 1965 roku artysta pracował na macierzystej uczelni, zaś w latach 1984-1987 pełnił funkcję prorektora.

Twórczość Jana Berdyszaka

Artysta poza rzeźbą tworzył również malarstwo, grafikę, instalacje artystyczne i scenografie teatralne. W swoich pracach malarskich poruszał problem ukazania przestrzeni na płótnie. W swojej sztuce przełamywał schematy związane z ukazaniem głębi na dwuwymiarowej płaszczyźnie.

Jerzy Berdyszak tworzył liczne cykle, które składały się zarówno z obrazów, rzeźb oraz instalacji artystycznych. Artysta skupiał się na problematyce pustki w obszarze dzieła i relacji między wnętrzem i zewnętrzem.

Jan Berdyszak - wyróżnienia i wystawy


Jerzy Berdyszak już w okresie studiów był nagradzany za swoją działalność artystyczną. Artysta był laureatem m.in. III nagrody na Ogólnopolskiej Międzyuczelnianej Wystawie Grafiki i Rysunku Kół Naukowych (1956), Nagrody Artystycznej Klubu „Od Nowa” (1960) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (1978).

Prace Jerzego Berdyszaka były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Indiach, Norwegii, Grecji i Meksyku.

Prace Jana Berdyszaka w zbiorach muzealnych

Prace artysty obecnie można znaleźć m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Staatliches Museum w Berlinie.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA BERDYSZAKA

niedostępne
x
«
»