SZCZYGLIŃSKI Henryk

SZCZYGLIŃSKI Henryk BIO

Tytuł:

Pejzaż z zabudową

Technika:olej, tektura
Wymiary:31 x 39 cm
42 x 52 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "H. Szczygliński"
niedostepny

Henryk Szczygliński

Henryk Szczygliński, urodzony w 1881 roku w Łodzi, zmarły w 1944 roku w Warszawie, był jednym z najwybitniejszych uczniów Jana Stanisławskiego oraz reprezentantem tzw. krakowskiej szkoły pejzażu.

Jego artystyczna edukacja rozpoczęła się w łódzkiej Szkole Rysunkowej Witolda Wołczackiego. Później Henryk Szczygliński kontynuował naukę w Monachium, odrzucając przy tym stypendium w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Monachium uczył się m.in. u Antona Ažbego i Stanisława Grocholskiego. W latach 1899-1907 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem takich malarzy jak Jacek Malczewski, Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski, a przede wszystkim Jan Stanisławski – co miało ogromny wpływ na jego twórczość.
Henryk Szczygliński aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Krakowa współtworząc kabaret Zielony Balonik i projektując plakaty oraz zaproszenia. Był również członkiem TAP "Sztuka".

W czasie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich - z tego okresu pochodzą interesujące szkice artysty. Po wojnie, w 1917 roku, osiedlił się w Warszawie, gdzie pełnił funkcję prezesa Warszawskiego Towarzystwa Artystycznego. Był także członkiem Towarzystwa Polskich Artystów Grafików oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

W 1921 roku Henryk Szczygliński wspólnie z Felicjanem Szczęsnym Kowarskim i Henrykiem Nowiną-Czernym założył w Toruniu Zakład Graficzny "Sztuka", specjalizujący się w litografii.

Malarstwo Henryka Szczyglińskiego

Twórczość Henryka Szczyglińskiego skupiała się głównie na dekoracyjnych pejzażach i widokach, często ukazywanych nocą i uzupełnianych postaciami. Malował również martwe natury. W jego obrazach dominują odcienie fioletu, różu i błękitu, a w pełnych światła niuansach można dostrzec wpływ estetyki secesji oraz inspiracje sztuką japońską. Henryk Szczygliński zajmował się także grafiką, głównie litografią barwną.

Henryk Szczygliński - wystawy, nagrody i kolekcje

Henryk Szczygliński często prezentował swoje dzieła na krajowych wystawach, gdzie zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. Jego debiut miał miejsce w 1902 roku podczas I Ogólnopolskiego Salonu Okrężnego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Ponadto, wielokrotnie uczestniczył w wystawach zagranicznych, między innymi w Wiedniu i Wenecji.

W 1932 roku artysta otrzymał dyplom honorowy od Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Prace Henryka Szczyglińskiego można znaleźć w wielu muzeach w Polsce, takich jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

 

Poszukujemy prac artysty

 

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»