GEPPERT Eugeniusz

 

EUGENIUSZ GEPPERT - NOTA BIOGRAFICZNA

Eugeniusz Geppert

 

Eugeniusz Geppert
[Źródło: NAC]

 

Eugeniusz Geppert urodził się w 1890 we Lwowie, zmarł w 1979 roku we Wrocławiu. Edukację artystyczną rozpoczął w 1908 roku w prywatnej Szkole Leonarda Stroynowskiego. Od 1914 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończył je jednak dopiero po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 roku. Jego profesorami byli Jacek Malczewski i Stanisław Dębicki.
Stypendium Związku Polskich Artystów Plastyków umożliwiło Geppertowi wyjazd do Paryża. Artysta mieszkał tam i wystawiał (m.in. na Salonie Jesiennym) w latach 1925-1928.
W 1946 roku zamieszkał we Wrocławiu. Był inicjatorem powstania i pierwszym rektorem tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1962 roku założył Grupę Wrocławską.

Był związany z ugrupowaniami „Nowa Generacja” i „Zwornik”. Współpracował z czasopismami „Czas”, „Głos Plastyków”, „Przegląd Artystyczny”.

W malarstwie Eugeniusza Gepperta dominowała tematyka patriotyczno-historyczna. Artysta malował głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże (po wojnie głównie widoki Wrocławia). Od realizmu artysta odszedł dopiero w latach 50. Zaczął wtedy malować surrealistyczne wizje, w których można było rozpoznać odrealnione sylwetki kobiet, jeźdźców oraz postaci przypominających ludowe rzeźby.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»