GEPPERT Eugeniusz

GEPPERT Eugeniusz BIO

Tytuł:

Martwa natura z kapeluszem (1951?)

Technika:olej, płótno
Wymiary:100 x 80 cm
114,4 x 94,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “Eugeniusz Geppert | 1951(?)”
niedostepny

 

EUGENIUSZ GEPPERT - NOTA BIOGRAFICZNA

Eugeniusz Geppert

 

Eugeniusz Geppert
[Źródło: NAC]

 

Eugeniusz Geppert urodził się w 1890 we Lwowie, zmarł w 1979 roku we Wrocławiu. W 1908 roku rozpoczął naukę w prywatnej Szkole Leonarda Stroynowskiego. Od 1914 roku studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się wówczas u Jacka Malczewskiego i Stanisława Dębickiego. Studia ukończył w 1920 roku.

Stypendium Związku Polskich Artystów Plastyków umożliwiło artyście wyjazd do Paryża, gdzie w latach 1925-1928 mieszkał i wystawiał swoje prace (m.in. na Salonie Jesiennym).

W 1946 roku zamieszkał we Wrocławiu. Działał na rzecz powstania we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). W 1962 roku artysta założył Grupę Wrocławską, ponadto był związany z licznymi innymi ugrupowaniami jak "Nowa Generacja" oraz "Zwornik".

Malarstwo Eugeniusza Gepperta

W malarstwie Eugeniusza Gepperta dominowała tematyka patriotyczno-historyczna. Malarz tworzył m.in. sceny batalistyczne i pejzaże. W latach 50. artysta skierował się w stronę sztuki silniej wrażeniowej, o surrealistycznym charakterze. Wówczas tworzył odrealnione sylwetki ludzi i zwierząt, które w harmonijny sposób łączyły ekspresyjną linię i delikatny kolor.

Eugeniusz Geppert - wystawy i zbiory

Artysta aktywnie brał udział w życiu artystycznym, a swoje prace eksponował zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie prace autorstwa Eugeniusza Gepperta można znaleźć w licznych prywatnych kolekcjach i zbiorach wielu muzeów (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach).

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
x
«
»